Rusové kazí Ukrajincům ofenzivu. Přesně tak, jak to plánovalo NATO

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

04.10.2023 18:50 | Monitoring

Historik a vojenský analytik vystupující pod přezdívkou Big Serge tvrdí, že ruská armáda ve válce na Ukrajině bojuje podobným způsobem, který vymysleli vojenští experti Severoatlantické aliance v době studené války. Rusové podle analytika umně zabraňují ukrajinské protiofenzivě tím, že podnikají náhodné útoky podél celé fronty a raketové a dronové útoky ze vzduchu do týlu Ukrajinců. Ti pak nemohou soustředit všechny své síly na frontě na samotnou linii doteku a jejich postup se tím velmi ztěžuje.

Rusové kazí Ukrajincům ofenzivu. Přesně tak, jak to plánovalo NATO
Foto: Repro Twitter
Popisek: Situace na linii Svatove-Kreminna 17. července

Vojenský analytik, který se zabývá dějinami armády a válečnictví, na svém účtu na síti X (dříve Twitter) vysvětlil, že současná vojenská strategie ruské armády v konfliktu na Ukrajině nápadně připomíná vojenskou teorii, kterou vymysleli váleční experti uvnitř NATO v době pozdní studené války.  

Big Serge ve svém vláknu na úvod vysvětluje úplné základy moderního válčení. „Ve válce ve skutečnosti existují dva typy bojových prostředků: manévrové prvky a palba na dálku. Koordinace součinnosti různých manévrových prostředků a palby na dálku je základním úkolem vojenských operací,“ vysvětluje expert.

Jako manévrové prostředky se označují aktiva, která dodávají bojovou sílu na frontové linii, tedy tanky, pěchota, obrněná vozidla a další. Palebné prostředky na dálku jsou systémy, které dodávají palebnou sílu na dálku od linie dotyku – dělostřelectvo, rakety, drony, letadla a další.

Západní vojenští experti v době studené války řešili základní problém, že vojska Rudé armády, případně Varšavské smlouvy disponovala mnohonásobnou převahou v manévrových prostředcích. Jednoduše řečeno, měli mnohem více vojáků, tanků a dalšího vybavení. Návrhů na řešení takové nerovnováhy v případě konfliktu bylo několik.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Keller: Představme si, jak Foltýn vysvětluje lidským troskám z koncentráků, že byly okupovány

15:00 Profesor Keller: Představme si, jak Foltýn vysvětluje lidským troskám z koncentráků, že byly okupovány

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Plukovník není blondýna. Tak pojmenoval svůj nový komentář pro ParlamentníList…