Rusové na olympiádě. Bez vlajky, ale budou. Už je slyšet nářek i z Česka

28.01.2023 22:30 | Ze sítí

I přes pokračování války na Ukrajině Mezinárodní olympijský výbor (MOV) míní, že by ruští a běloruští sportovci měli mít možnost soutěžit na olympijských hrách 2024 v Paříži. „Žádnému sportovci by nemělo být bráněno v účasti na soutěži jen kvůli jeho pasu,“ usnesl se MOV s tím, že by sportovci z obou zemí mohli soutěžit pod neutrální vlajkou. „Reklama na russkou válku a zločiny,“ má jasno někdejší hokejový brankář Dominik Hašek. Záměr nekvituje ani ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Předsedu MOV pozval do Bachmutu.

Rusové na olympiádě. Bez vlajky, ale budou. Už je slyšet nářek i z Česka
Foto: Repro Olympics.com
Popisek: Zimní olympiáda v Pekingu - logo

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 41479 lidí
Možnou účast ruských a běloruských sportovců na Letních olympijských hrách 2024 v Paříži připustil podle BBC Mezinárodní olympijský výbor ve svém středečním prohlášení, v němž uvedl, že „prozkoumá cestu“ pro účast sportovců z obou zemí.

Ruští sportovci, kterým hrozila stopka v olympijských hrách kvůli tomu, že jejich země napadla Ukrajinu – a v případě Běloruska pak pomáhala v této invazi – tak zřejmě nakonec budou moci soutěžit, ale stále je více než pravděpodobné, že by byli uváděni coby „neutrální sportovci“. „Žádnému sportovci by nemělo být bráněno v účasti na soutěži jen kvůli jeho pasu,“ míní MOV.

Ve svém prohlášení však olympijský výbor podotkl, že by ruští a běloruští sportovci jako neutrální účastníci olympiády „v žádném případě nereprezentovali svůj stát ani žádnou jinou organizaci ve své zemi“.

MOV také varoval, že by zúčastnění nesměli „jednat proti mírovému poslání MOV tím, že by aktivně podporovali válku na Ukrajině“.

Krok Mezinárodního olympijského výboru mnozí kritizují. Učinila tak ve společném prohlášení organizace Atleti pro Ukrajinu a sdružení sportovců Global Athlete, jež krok vnímají coby „schvalování brutální války a ruské invaze“. „Ruský stát opět využije sportovce k posílení válečného úsilí a odvedení pozornosti od zvěrstev na Ukrajině na jedné z největších multisportovních scén na světě,“ vysvětlují svůj postoj.

Krok nevítá ani ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jenž prohlásil, že by ruští sportovci na pařížských hrách být neměli. Zmínil se, že s bývalým německým sportovním funkcionářem Thomasem Bachem, jenž je předsedou Mezinárodního olympijského výboru, hovořil několikrát a nikdy prý od něj neslyšel, jak chce zabránit „válečné propagandě“, pokud by byla umožněna účast ruských sportovců.

Ukrajinský lídr upozornil na to, jak v historii již mnohokrát byly sportovní události zneužity ze strany utiskujících režimů k šíření jejich ideologií, a upozornil, že válka na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo, stála životy stovek žen a mužů, kteří by v případě nenapadení jeho země mohli sportovat na mezinárodních soutěžích.

Zelenskyj poukázal na paradox, že ukrajinští sportovci, kteří nyní brání svou zemi před ruskou invazí a chrání životy svých rodin, by najednou roku 2024 sportovali po boku atletů z útočící země.

„Víme, jak často se tyranie snaží využít sport pro své ideologické zájmy. Je zřejmé, že jakákoli neutrální vlajka ruských sportovců je potřísněna krví. Zvu pana Bacha do Bachmutu. Aby se na vlastní oči přesvědčil, že neutralita neexistuje,“ vyjádřil se.

O účasti ruských sportovců na olympijských hrách lze podle něj mluvit až tehdy, jakmile Rusové přestanou útočit na ukrajinské území a zastaví svůj teror.

Rozhodnutí MOV umožnit ruským a běloruským sportovcům účast na hrách v Paříži v roce 2024 zklamalo i premiérku Estonska Kaju Kallasovou. Krok je podle ní politicky i morálně špatný. „Je čas posílit izolaci, ne ustupovat Rusku. Sport je nástrojem ruské propagandistické mašinerie, ignorovat ho znamená postavit se na stranu agrese,“ uveřejnila.

V Česku pak stanovisko olympijského výboru rezonuje zejména u někdejšího hokejového brankáře Dominika Haška. Rád by prý k věci slyšel stanovisko od Českého olympijského výboru. „Nebo si neuvědomují, že kdykoli nastoupí ruský sportovec s námi do jakékoli soutěže, jedná se o reklamu na russkou válku a zločiny? A každý, kdo se na tom podílí, se stává odpovědným za škody a smrt Ukrajinců. Musí to být Ukrajině vše uhrazeno!“ vytasil se se svým stanoviskem k rozhodnutí MOV.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

17:00 Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

Hrozba bankovní krize se ani po záchraně Credit Suisse z Evropy stále nevytratila a investoři se obá…