Rusové utíkají, kolony na hranicích s Finskem? Pohraničníci hlásí něco docela jiného...

21.09.2022 23:00

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle na 300 tisíc lidí. Od té doby se množí informace o tom, že někteří Rusové ve strachu raději prchají do zahraničí. Sílí obavy, že Putin znemožní odchod ze země či zavede v Rusku stanné právo. Naproti tomu finská pohraniční stráž uvádí, že na rusko-finské hranici to vypadá stále klidně.

Rusové utíkají, kolony na hranicích s Finskem? Pohraničníci hlásí něco docela jiného...
Foto: Twitter
Popisek: Ruská policie zatýká demonstranty proti mobilizaci

 

Putinova mobilizace vyhnala část ruských občanů, kteří se s tímto krokem nesmiřují, do ulic. V Moskvě i v dalších městech velký dav demonstrantů provolával hesla proti válce. Některé protestní akce rozehnala policie.

Internet začaly plnit i amatérské videozáznamy prchajících Rusů do zahraničí. Záběry například ukazují, že se na rusko-finské hranici utvořila kolona dlouhá až 35 kilometrů a nechybí k nim ani uštpačné poznámky.

Nicméně finská pohraniční stráž na svém twitterovém účtu uvedla, že se situace na finských hranicích s vyhlášením ruské mobilizace nezměnila. „Na sociálních sítích kolují videa, z nichž alespoň některá byla již dříve natočena a nyní vytržena z kontextu. V oběhu jsou nesprávné informace,“ oznamuje formou tweetu.

Klidnou situaci na hranicích potvrdil před šestou hodinou finského času i vedoucí oddělení pro mezinárodní záležitosti finské pohraniční stráže Matti Pitkäniitty, který zároveň vyzýval občany k zachování klidu. „Situace na finsko-ruských hranicích je normální, a to jak na zelené hranici, tak v pohraničním styku. Právě jsem mluvil s našimi odpovědnými důstojníky. V pohraničním provozu jsou normální fronty, v tuto chvíli není co hlásit. Zachovejte klid,“ dodal s tím, že pohraniční stráž je v pohotovosti.

O tři hodiny později oznámil, že situace na finsko-ruské pozemní hranici zůstává stále normální. Podrobnější informace přinese podle jeho slov pohraniční stráž zítra, je nutné zanalyzovat údaje o hraničních přechodech ode dneška.

O záchranu před umíráním ve válce se snaží také lidé, kteří skoupili letenky do Istanbulu a Jerevanu, kam Rusové nepotřebují víza. Další lidé se v zahraničí už dávno skrývají. V současnosti už ruské aerolinie následně nařídily zastavit prodej letenek mužům ve věku od 18 do 65 let bez souhlasu ministerstva obrany.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Donutit vládu, aby padla. Jan Skalický tuší, kdy se opozice přestane hádat

22:52 Donutit vládu, aby padla. Jan Skalický tuší, kdy se opozice přestane hádat

Jak bude vypadat tým odborníků, který slíbili občanům organizátoři na Václavském náměstí? Je reálné,…