Ruští oligarchové prý odepisují miliardy. Utrpěl i Petr Kellner

17.12.2014 19:02 | Zprávy

O pět miliard dolarů (113 miliard Kč) přišli za jediný den ruští oligarchové kvůli pádu rublu. Ruská měna začátkem týdne oslabila až o pětinu a země se dostala na pokraj první měnové krize od roku 1998. Dnes ale rubl velkou část ztrát smazal. Na rublu se podepsala krize na Ukrajině, západní sankce či propad cen ropy. Situace se ale značně liší od obrázku líčeného ruskými státními médii, podle nichž je propad pod kontrolou. České firmy zatím změny hodnoty ruské měny většinou příliš nezasáhly.

Ruští oligarchové prý odepisují miliardy. Utrpěl i Petr Kellner
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí v Praze se sešli odpůrci sankcí proti Rusku a zastánci Vladimira Putina

Už v pondělí rubl utrpěl desetiprocentní ztrátu, nejhlubší jednodenní oslabení od roku 1998, kdy rychlý pád měny zavedl Rusko do platební neschopnosti a lidé ztratili většinu úspor. Ztráty pokračovaly i v úterý, ale dnes navzdory počátečnímu poklesu rubl výrazně zpevnil po zprávách, že ruské ministerstvo financí začalo prodávat devizy a centrální banka ohlásila opatření ke stabilizaci finančních trhů. Dolar během dneška vůči rublu oslabil o téměř deset procent na 61,66 rublu.

Obavy vyslovila i Evropská komise

Ministerstvo financí oznámilo, že prodává na trhu zbytky deviz, jichž má kolem sedmi miliard dolarů (155 miliard Kč). Centrální banka zase dnes uvedla, že v pondělí na devizovém trhu utratila na podporu měny 1,96 miliardy dolarů (43,3 miliardy Kč). Rovněž oznámila, že chystá kroky, které v případě potřeby zajistí ruským finančním společnostem dodatečný kapitál. Je i připravena pořádat devizové aukce a poskytla bankám právo nevytvářet rezervy na úvěrové ztráty v případě, že zhoršení jejich situace způsobily sankce.

Rubl se podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva pohybuje v pásmu, které není pro hospodářství bezpečné. Propad si žádá zásah, který by ale měl vycházet z tržních mechanismů, tvrdá regulace měnového trhu není nutná, řekl dnes podle ruské agentury Interfax Medveděv. Obavy vyslovila i Evropská komise. „Ekonomický vývoj v Rusku sledujeme se znepokojením,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného činitele Unie. „Nikdo nemá zájem na tom, aby se Rusko propadlo do hluboké hospodářské krize,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ekonomika , Rusko , Ukrajina

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk, mp

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy

18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy

Matěj Gregor a bývalý europoslanec Jan Zahradil rozebírají aktuální hrozby, které podle nich otřásaj…