Rychetský k volbám: Že to je neústavní, se zjistilo až teď. Něco od vlády je za hranou

08.02.2021 21:59 | Zprávy
autor: nab

Jedním z nejvýraznějších témat posledních dnů je zrušení části volebního zákona z rozhodnutí Ústavního soudu. Tento zásah do volebního systému vyvolal kritiku u premiéra, prezidenta či ministryně spravedlnosti. K tomu, proč se k finálnímu nálezu dobral až po tolika letech, promluvil v pondělních Dvaceti minutách na Radiožurnálu předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Kriticky komentoval i vládní protiepidemická opatření, která jsou podle něj za hranou ústavnosti.

Rychetský k volbám: Že to je neústavní, se zjistilo až teď. Něco od vlády je za hranou
Foto: Repro ČT24
Popisek: Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský

Ustanovení volebního zákona, která ústavní soudci před týdnem zrušili, se použila u pěti sněmovních voleb, Rychetský odmítá, že by to posledních dvacet let nikomu pro jejich protiústavnost nevadilo, když se ruší až nyní, osm měsíců před sněmovními volbami. „Nevím, kdo přišel na to, že to nikomu nevadilo. Ústavní soud je ale soud a nemůže řízení zahájit sám ze své iniciativy,“ zdůraznil, že se čekalo na skupinu senátorů či poslanců, aby podali návrh na zrušení části zákona.

Na to, že některá ustanovení volebního zákona jsou v rozporu s ústavou, sám upozorňoval již na samém začátku. „Pochybnosti o tom jsem vyslovoval už před 22 lety na půdě Senátu jako senátor,“ zdůraznil.

Na poznámku, že Ústavní soud zrušil něco, pro co on sám však v minulosti hlasoval, si vypůjčil slova současného prezidenta: „Bylo by asi jednoduché odpovědět slovy pana prezidenta Zemana, že jen idiot nemění své názory,“ řekl s tím, že k poznatku, ke kterému nyní dospělo plénum Ústavního soudu, vedla analýza všech předchozích voleb. „Až v tuto chvíli se zjistila ta neústavnost,“ doplnil Rychetský.

Na přetřes přišel také podnět, který dala skupina Ústavnímu soudu k přezkoumání vyhlášení nouzového stavu a dalších vládních krizových opatření.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…