Rychetský o rudém katovi: Byl to politický vězeň

26.02.2013 7:53

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský označil nechvalně proslulého prokurátora a soudce Karla Vaše, který stál například za popravou generála Heliodora Píky, za politického vězně. S tím ale rozhodně nesouhlasí historik Pavel Paleček. Podle něj se Rychetský snaží chránit svého otce, který Vaše jako advokát zastupoval a pomohl mu ven z vězení.

Rychetský o rudém katovi: Byl to politický vězeň
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Příprava věnců na pietní akt k uctění památky generála Heliodora Píky
reklama

Informuje o tom zpravodajský server Lidovky.cz.

Vaš se stal režimu nepohodlným a ten ho v roce 1953 poslal za trestné činy velezrady, vyzvědačství a spoluúčasti na vraždě na doživotí do vězení. Při obnově řízení o tři roky později ho hájil právě Josef Rychetský, otec současného předsedy ÚS. Tenkrát dospěl soud k závěru, že komunistická justice musí ctít presumpci neviny, a Vaše očistil.

Pavel Rychetský v Palečkově dokumentu Vrahem z povolání označil Vaše za politického vězně. Svůj názor nezměnil ani přes to, že Vaš byl odsouzen za spoluúčast na vraždě, která se stala už v roce 1946.

Nebuďme naivní

"Byl to klasický vykonstruovaný politický proces. A zřejmě mu tam také přihodili vraždu, ale z toho nikdy rehabilitován nebyl. Tam v době rehabilitací dostal takzvaný zbytkový trest. Tohle všechno pan Paleček do filmu nedal. Myslet si, že političtí vězni museli být za každou cenu nevinní, to je naivní. V politických procesech byla souzena celá řada lidí jako Slánský, Šváb, kteří sami procesy roztáčeli," tvrdí svá slova Rychetský.

Historik Paleček ale toto tvrzení odmítá, Rychetský podle něj o minulosti nemluví pravdu. "Aby byl někdo politický vězeň, musel spáchat politický trestný čin nebo být nepravdivě obviněn z politických důvodů," říká. "Žádný skutečný politický vězeň neměl v roce 1956 rehabilitaci a neměl ji ani Karel Vaš. Pan Rychetský by si měl zjistit fakta, než začne obhajovat klienty svého otce. Překvapuje mě u vysokého ústavního činitele, že nemá žádnou osobní reflexi," dodal Paleček v reakci na výrok Rychetského.

Paleček: Chrání svého otce

Lidovky.cz dále uvádějí, že tvrzení o rehabilitaci podle Palečka popírá i Vašovo znovupřijetí do KSČ v 60. letech. "To by nebylo možné, kdyby měl zbytkový trestný čin, jakým je vražda," říká.

Rychetský podle něj zaměňuje oběti s viníky, aby ochránil pověst svého otce. "Zastupoval více komunistických monster té doby, ale nikoliv politické vězně, jak tvrdí jeho syn. V době 50. let neexistoval jediný advokát, který by skutečné politické vězně obhajoval, a pokud ano, sám by skončil ve vězení," dodává historik.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

4:10 Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

„Vstoupit do muničního skladu a do jednotlivých budov, kde je uskladněná munice, není jako jít do re…