Rýsuje se to? Cesta Mattea Salviniho nepotěší příznivce EU

7. 1. 2019 10:24

Volby do europarlamentu se kvapem blíží a podle některých komentátorů i politiků se chystá politické zemětřesení. Tvrdí to například europoslanec za ODS Jan Zahradil v rozhovoru, který jsme vám již přinesli. V něm také řekl, že by byl otevřen jednání s maďarským Fideszem o změně frakce v europarlamentu. A zřejmě se chystají i další nová spojenectví. Podle italského deníku La Repubblica a polské agentury PAP se Matteo Salvini, ministr vnitra Itálie, chystá navštívit Jarosława Kaczyńského, předsedu polské strany Právo a spravedlnost. Spekuluje se, že tématem budou eurovolby.

Rýsuje se to? Cesta Mattea Salviniho nepotěší příznivce EU
Foto: Repro internet
Popisek: Herbert Kickl, Matteo Salvini a Heinz-Christian Strache na setkání v Římě

Již jsme psali o rozhovoru Jana Zahradila na maďarském serveru Azonnali, podle kterého by byl otevřen přivítání Orbánovy strany Fidesz ve frakci Evropských konzervativců a reformistů. Zahradil předpokládá, že uspořádání v europarlamentu se hodně změní. V souvislosti s tím se ho novináři zeptali na nejisté členství Orbánova Fideszu ve frakci EPP, kam patří například česká KDU-ČSL, německá CDU/CSU, polská Občanská platforma nebo Forza Italia Silvia Berlusconiho. „Pro mě je těžké pochopit, proč je Fidesz stále zakotven v EPP, když se k němu čas od času chovají tak macešsky. Pokud by si to Fidesz rozmyslel, budeme otevřeni jednání. Myslím, že by do naší frakce zapadl lépe jak psychologicky, tak ideově,“ pravil Zahradil. Jako dalšího potenciálního budoucího spojence zmínil i Salviniho Ligu.

Anketa

Volili byste v příštích prezidentských volbách Václava Klause staršího?

32%
11%
hlasovalo: 14511 lidí
V souvislosti se Salvinim a Ligou je dobré zmínit i Polsko. Podle italského deníku La Repubblica se italský ministr vnitra, proslulý svým tvrdým postojem vůči migrantům, setká s předsedou strany Právo a spravedlnost Jarosławem Kaczyńskim. Informovala o tom polská agentura PAP. K setkání má dojít 9. ledna. Podle tohoto italského deníku by oba představitelé stran chtěli uzavřít před eurovolbami alianci a setkání prý nebylo lehké připravit, zástupci Ligy údajně museli do Varšavy cestovat dvakrát. V souvislosti s tím agentura zmiňuje, že Salvini bývá kritizován za „přívětivý postoj k Moskvě“.

Návštěva má i ekonomický motiv, píše PAP, vzhledem k tomu, že v Polsku působí tři a půl tisíce italských firem. Italský deník také zmiňuje, že Kaczyński se Salvinim sdílejí právě protiimigrantské postoje. Že by k setkání mělo dojít, potrvdila i mluvčí Práva a spravedlnosti Beata Mazurková. Témata setkání se podle ní budou týkat zájmů obou partají, ale nepotvrdila, zda se bude jednat i o nadcházejících eurovolbách.

Celý článek ZDE

Fotogalerie: - Miloš Zeman v Polsku

Státní návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Pols...
Státní návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Pols...
Státní návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Pols...
Státní návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Pols...
Státní návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Pols...
Státní návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Pols...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My tu řešíme dědičné hříchy z časů Nečase a Kalouska... Udženija z ODS se posmívala tak dlouho, až se Válková neudržela

12:31 My tu řešíme dědičné hříchy z časů Nečase a Kalouska... Udženija z ODS se posmívala tak dlouho, až se Válková neudržela

V nedělí Partii televize Prima proti sobě zasedli vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková…