S kafíčkem už za úředníky nechoďte, kvůli novému kodexu si ho vzít nemůžou

09.05.2012 23:12 | Zprávy

Jeden z hlavních úkolů nového etického kodexu zaměstnanců ve státní správě, který schválila vláda, je, aby zamezil korupci. Úředníci se podle něj mají chovat profesionálně a nesmí přijímat dary. Při oznámení korupce jim kodex slibuje beztrestnost, zároveň však hrozí výpovědí při porušení pravidel.

S kafíčkem už za úředníky nechoďte, kvůli novému kodexu si ho vzít nemůžou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády České republiky

Zda ovšem bude další z vládních protikorupčních opatření fungovat, zůstává otázkou. Podle koordinátora programu Bez korupce Martina Kameníka z občanského sdružení Oživení totiž tento etický kodex není první „kuchařkou“ pro úředníky, která u nás vznikla.

„Povinnost oznamovat zneužití pravomoci byla již v původním úřednickém kodexu. Samo o sobě to k tomu, že by se úředníci do nějakého oznamování hrnuli, nepřispělo. Ten současný je lepší v tom, že je součástí pracovního řádu. Úředníci tak jednáním proti kodexu riskují pracovní sankce,“ uznává v Událostech, komentářích Martin Kameník.

Úředník se bude k občanovi chovat uctivě, slibuje si od kodexu náměstek

Náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví Ondřej Veselský je přesvědčený, že kodex přelomový bude. „Úřednický kodex bych určitě nepodceňoval. Úředník se k občanovi bude chovat uctivě,“ věří náměstek, že občany budou po zažití nového kodexu na úřadech čekat sluníčkoví úředníci.

V oblasti korupce prý kodex není ničím mimořádně novým, ale vztahuje určité otázky právě k úřednické profesi. „V zákoně jsou už pravidla, která úředníky chrání a zavazují. Etický kodex vychází ze zákona,“ vysvětluje Veselovský.

Tím nejradikálnějším opatřením je, že úředníci nesmí přijímat dary. Takže nastává konec nošení růží a kafíček na finanční, městské i jiné úřady. „Úředník dělá občanovi veřejnou službu a odměna by měla být dána jen v případě, že ten člověk udělá nějaký nadstandard. A rozhodně by neměla být dána tím, komu službu prokázal, ale úřadem. Třeba v podobě nějaké prémiové dovolené,“ uzavírá Ondřej Veselovský.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pal

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…