S popularitou Němců to u nás jde od desíti k pěti. Podívejte se, jak jsou na tom jiné národy

29.07.2016 13:13

Agentura STEM provedla v červnu výzkum vztahu českých občanů k různým zemím světa, a sice ještě před událostmi v Nice, vlně násilí v Německu a pokusem o převrat v Turecku. Nejraději máme Slováky a hned po nich Rakušany. Špatně si nevedlo ani Nizozemsko a mimo Evropu je nejoblíbenější Japonsko. O poslední příčky se dělí Čína, Rusko, Turecko a Ukrajina.

S popularitou Němců to u nás jde od desíti k pěti. Podívejte se, jak jsou na tom jiné národy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezidentský palác v Bratislavě, sídlo slovenské hlavy státu

STEM se zabývá vztahem Čechů k zemím světa již od roku 1994; v roce 2016 proběhl výzkum těsně před vyhlášením výsledků britského referenda a nebral v potaz ani prázdninovou vlnu násilí, která se zvedla v západní Evropě.

Nejoblíbenější zemí v České republice je s 85 % kladných hlasů Slovensko. Za ním následuje Rakousko, Nizozemsko, Velká Británie, Švédsko, Francie a Chorvatsko, jejichž oblíbenost se držela kolem 70 %.

Nad 50 % kladných hlasů mělo i Dánsko, Itálie, Belgie, Japonsko, Maďarsko, Slovinsko a Polsko. Německo ohodnotila kladně necelá polovina dotázaných a nejhorší známky získalo Turecko, Rusko, Ukrajina, Čína, USA a Srbsko.

Od posledního průzkumu, který proběhl v roce 2015, si nejvíce pohoršily Francie a Německo, na druhou stranu se zlepšil vztah Čechů k Polsku. STEM však zaznamenal mírný propad v případě Ruska.

Německo si však pohoršilo hlavně u vysokoškolsky vzdělaných občanů, kteří tak své hodnocení srovnali s ostatními vzdělanostními skupinami. Propad STEM zaregistroval i v případě lidí s nižším vzděláním.

Ze světových velmocí si pak jako jediná přilepšila Velká Británie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…