Rozhodnutí označili za předvídatelné a logické. Nicméně někteří považují za absurdní, že situace vznikla kvůli jednomu ministrovi, a doufají, že se její řešení nebude protahovat. Ne všichni jsou účastí ČSSD v menšinovém kabinetu s ANO nakloněni.
Ministr kultury Antonín Staněk podal demisi v květnu, prezident Miloš Zeman ji však nepřijal. Premiér Andrej Babiš (ANO) poté na žádost ČSSD požádal o Staňkovo odvolání a prezident až minulý týden uvedl, že ho odvolá k 31. červenci, několikrát se však skepticky vyjádřil k nominaci Šmardy. ČSSD zopakovala, že pokud by nemohla rozhodovat o tom, koho do kabinetu vyšle, ztratí její vládní angažmá smysl.
Například podle členky krajského výkonného výboru ČSSD v Olomouckém kraji Aleny Raškové tato situace straně neprospívá. „Většina členů ČSSD je z toho otrávená,“ řekla. Bývalý ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) komentoval na Twitteru rozhodnutí předsednictva dokonce slovy: „Kdyby byl ve vedení ČSSD nějaký šachista, tak by věděl, že v beznadějné situaci je lepší položit krále a ukončit trápení. Poté může začít hrát novou hru.“
Bývalý sociálnědemokratický jihomoravský hejtman Michal Hašek označil spor o ministra kultury za frašku. „Nynější několikatýdenní fraškou ‚je třeba zabít Staňka‘ jsou normální lidé už vytočení a obtěžuje je,“ napsal ve vyjádření pro ČTK. „Na nové válce s prezidentem ČSSD nové ani ty bývalé voliče nezíská. Místo otázky ‚Šmarda, nebo opozice?‘ bych mnohem raději slyšel třeba: sektorová daň, zdanění vývozu kapitálu, zrušení neopodstatněných daňových výjimek či dostupné družstevní bydlení s podporou státu, krajů a obcí, nebo opozice?“ doplnil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp