S tichou podporou KSČM problém nemám. A vnitro je pro nás priorita, odkryla nová místopředsedkyně ČSSD

16. 4. 2018 21:22

Před druhým kolem jednání o možné vládě ANO s ČSSD nová místopředsedkyně sociálních demokratů Jana Fialová avizovala, že ČSSD vnitro stále považuje za jeden z klíčových resortů. Stále prý také platí, že trestně stíhaná osoba ve vládě je problém a na usnesení sjezdu se nic nemění. S tichou spoluprací s KSČM podle svých slov však problém nemá. „Komunistická strana je legálně ve Sněmovně, není zakázaná,“ řekla Fialová.

S tichou podporou KSČM problém nemám. A vnitro je pro nás priorita, odkryla nová místopředsedkyně ČSSD
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček.
reklama

Nyní už ČSSD prý pouze čeká na to, s jakou nabídkou přijde Andrej Babiš, o té pak budou mluvit v předsednictvu, řekla Fialová. Server iDNES.cz připomněl, že když Jan Hamáček a Jiří Zimola vedli vyjednávání, tak za premiérem přišli s tím, že pokud by trestně stíhaný politik měl ve vládě zůstat, musí ČSSD dostat pět křesel a jedním musí být buď vnitro, nebo finance. „To bylo první kolo vyjednávání, které skončilo. Ztroskotalo na tom, že se nedohodli. Teď začínáme úplně znovu,“ sdělila Fialová, který prý neví o tom, že by byly nějaké podmínky.

V prvním kole prý sociální demokraté chtěli finance nebo vnitro z důvodu, že jsou to pro ně resorty, které by jim zaručovaly, že budou silným partnerem v koalici. Od voleb však spolu při obsazování funkcí hlasuje většina ANO, SPD a KSČM se 115 hlasy. O tom, zda by ČSSD proto požadovala nějakou záruku nespolupráce ANO s SPD, aby je ve Sněmovně neobcházeli, se prý musí ještě pobavit v předsednictvu. „Je to rozumná věc. Je to věc domluvy. Když máme být koaliční partneři, tak se musíme domluvit,“ míní.

To, že by komunisté vládu ANO s ČSSD tolerovali, není podle slov Fialové v rozporu s Bohumínským usnesením, kterým si ČSSD zakázala spolupráci s komunisty na vládní úrovni. „Není to zakázaná strana, do Sněmovny se dostala stejně jako ty ostatní, je to strana, která má své poslance, má své voliče. Je to možná o tom začít diskutovat, jestli Bohumínské usnesení je stále aktuální,“ řekla v rozhovoru pro iDNES.cz.

Původní zdroj ZDE.

Varianta, že by ČSSD požadovala, aby v případě vzniku koalice s ANO byli odvoláni lidé z SPD z funkcí ve Sněmovně, prý nebyla vůbec na stole. „Slyším poprvé tuto variantu. Hnutí SPD bylo také zvoleno do Sněmovny. Nevím, jak bychom jim mohli říkat, že na ta křesla nemají nárok, když tak rozhodli voliči,“ řekla Fialová, která odmítla odpovědět na otázku, kterou řešila na sjezdu ČSSD, když diskutovali o tom, že si zcela zakážou spolupráci s SPD. Jelikož ale nebyli usnášeníschopní, bylo na sjezdu řečeno, že tuto věc rozhodne nejbližší jednání ústředního výkonného výboru ČSSD.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kravina, ptákovina, dělejte!“ Babiš na tajném záznamu. Nechcete být Blatným, nechcete

7:27 „Kravina, ptákovina, dělejte!“ Babiš na tajném záznamu. Nechcete být Blatným, nechcete

„Je tady anarchie, opatření se nedodržují. ... A vlastně už ani nevíme, co dělat. .... Mluvili o zák…