STAN: Nepřijatelné, jak se chová Mynář

31.05.2021 11:41

Vyšlo najevo, že se hradní kancléř Vratislav Mynář obrátil na členy Ústavního soudu ČR a žádal je, aby nerušili části volebního zákona. Soudci ale rozhodli jinak. Nebylo to přitom poprvé, kdy se Mynář obracel na soud a tázal se na tu či onu kauzu. Dělo se tak v letech 2015, 2016 i v roce 2017. Podle Starostů a nezávislých je takové chování hradního úředníka absolutně nepřijatelné.

STAN: Nepřijatelné, jak se chová Mynář
Foto: Repro Youtube
Popisek: Kancléř prezidenta Vratislav Mynář

Server Seznam Zprávy přinesl informaci, že Hrad se v dopisech obracel na soudce Ústavního soudu ČR a žádal je, aby odpovídajícím způsobem rozhodli ve věci volebního zákona. Na Hradě si přáli, aby soudci nerušili části volebního zákona. Kancléř Mynář kvůli tomu dokonce volal soudci Jaromíru Jirsovi. Ten ale celou věc nahlásil dál.

Podle hnutí Starostové a nezávislí je takové chování spolupracovníků prezidenta republiky zcela nepřijatelné.

„Prezident republiky nejenže před rozhodováním Ústavního soudu napsal jeho soudcům dopis, jak mají rozhodnout, ale dokonce jeho kancléř přímo obvolával soudce ve snaze zjistit, zda je možné, aby byl návrh zamítnut. Takové jednání prezidenta republiky v živé věci rozhodování nejvyšší soudní instance je absolutně nepřijatelné,“ zaznělo od předsedy hnutí STAN Víta Rakušana.   

Místopředseda Senátu zvolený za STAN Jan Horník žádá, aby se tímto případem horní komora parlamentu zabývala.

„Jsem šokován, jaké postupy se v naší zemi začínají pokládat za zcela běžné. Snahu o ovlivnění rozhodnutí Ústavního soudu před jeho rozhodováním ze strany prezidenta republiky v závažné věci volebního zákona pokládám za hrubé porušení Ústavy a Senát se jí musí zabývat. Jak mají občané důvěřovat v nezávislou justici, když se její rozhodování snaží ovlivňovat přímo hlava státu a nechá obvolávat jednotlivé soudce před jejich rozhodnutím?“ zeptal se Horník.   

Celé prohlášení hnutí STAN:

STAN: Nátlak na ústavní soudce ze strany prezidenta a jeho kancléře je v demokratické zemi absolutně nepřijatelný

Hnutí Starostové a nezávislí považuje informace, jež zveřejnil dnes seznamzpravy.cz k postupu prezidenta republiky a jeho kancléře při rozhodování Ústavního soudu o volebním zákonu, za mimořádně závažné a dosvědčující zcela nepřijatelný nátlak, který prezident na ústavní soudce vyvíjel.

"Prezident republiky nejenže před rozhodováním Ústavního soudu napsal jeho soudcům dopis, jak mají rozhodnout, ale dokonce jeho kancléř přímo obvolával soudce ve snaze zjistit, zda je možné, aby byl návrh zamítnut. Takové jednání prezidenta republiky v živé věci rozhodování nejvyšší soudní instance je absolutně nepřijatelné," uvádí předseda hnutí STAN Vít Rakušan, podle něhož se musí přesně vyšetřit, jaké aktivity Hrad před rozhodnutím Ústavního soudu vyvíjel.

Předseda senátního klubu STAN Petr Holeček uvádí, že věc bude mimořádně řešit už zítra senátní klub STAN. "V řízení u Ústavního soudu jsem jednal jménem senátorů a účastníky řízení před Ústavním soudem byly dále jen Poslanecká sněmovna, Senát a vláda, nikoli pan prezident. I prezident republiky může mít na projednávanou kauzu svůj názor, který dokonce může i přiměřeně veřejně sdělovat. Postup, který ovšem uplatnil u volebního zákona, však byl daleko za hranou akceptovatelného jednání nejvyššího představitele výkonné moci, šlo o přímé ovlivňování soudu," podotýká.

Místopředseda Senátu Jan Horník již požádal další senátní kluby o společný postup Senátu při vyšetření nových informací. "Jsem šokován, jaké postupy se v naší zemi začínají pokládat za zcela běžné. Snahu o ovlivnění rozhodnutí Ústavního soudu před jeho rozhodování ze strany prezidenta republiky v závažné věci volebního zákona pokládám za hrubé porušení Ústavy a Senát se jí musí zabývat. Jak mají občané důvěřovat v nezávislou justici, když se její rozhodování snaží ovlivňovat přímo hlava státu a nechá obvolávat jednotlivé soudce před jejich rozhodnutím?", komentuje dnešní zjištění serveru seznamzpravy.cz Jan Horník.

Hnutí STAN pokládá ovšem fakt, že ústavní soudci nátlaku prezidenta republiky nepodlehli, za jednoznačné sdělení o stavu naší nezávislé justice občanům ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Ponížit vás. Už to není vaše.” Prague Pride: Nový První máj, padlo. Pocítíte

4:44 ,,Ponížit vás. Už to není vaše.” Prague Pride: Nový První máj, padlo. Pocítíte

„Lidem se jasně říká: Váš životní styl sem už nepatří. Vaše kultura sem už nepatří. Nastaly nové čas…