Saakašvili byl deportován do Polska. Navíc byl odsouzen na 3 roky do vězení. A je toho víc

13. 2. 2018 9:17

Podle vlivného bruselského serveru Politico se chýlí politická kariéra někdejšího gruzínského prezidenta a poté gubernátora Oděsy Michaila Saakašviliho ke konci. Včera byl deportován z Ukrajiny do Polska a navíc čelí obvinění ze spáchání několika trestných činů.

Saakašvili byl deportován do Polska. Navíc byl odsouzen na 3 roky do vězení. A je toho víc
Foto: ČT
Popisek: Gruzínský exprezident Michail Saakašvili

Saakašvili se stal na začátku druhého tisíciletí symbolem boje za demokracii a svobodu. Zejména v očích Západu působil jako nadějný politik, který může Gruzii přiblížit Západu. V jeho prvním volebním období se to podle mnohých také dařilo. „Odstřihl od moci zkorumpovanou politickou i podnikatelkou elitu a provedl potřebné ekonomické reformy, díky kterým došlo v zemi k hospodářskému růstu,“ píše Politico.

Jeho druhé prezidentské období však již tak úspěšné nebylo a nejenom Transparency International jej obviňovala z toho, že v zemi nechal vyrůst další mafiánskou strukturu. Prezidentský post opouštěl v roce 2013 s mnohem menší pompou, než když do ní nastupoval v lednu 2004. V následujících měsících čelil obvinění z několika trestných činů, a také proto se rozhodl emigrovat do Spojených států. Ukrajinská revoluce mu poskytla další příležitost vrátit se zpět na politické výsluní.

Prezidentem Ukrajiny se stal bývalý Saakašviliho spolužák Petro Porošenko a v květnu 2015 se stal někdejší gruzínský prezident gubernátorem Oděsy. Porošenko a prozápadně orientovaná část ukrajinského obyvatelstva vkládala do reformátora Saakašviliho velké naděje, které se ovšem nenaplnily. Jak uvádí Politico, Saakašvilimu se nepodařilo přesvědčit o svých plánech další partnery a brzy začal ze svých selhání obviňovat i prezidenta Porošenka.

Přátelství mezi oběma bývalými spolužáky změnilo na nenávist a v listopadu 2016 Saakašvili rezignoval a otevřeně se postavil proti prezidentovi. Organizoval demonstrace a nijak neskrýval své další politické ambice. Loni v létě přišel o ukrajinské občanství a utekl zpátky do Spojených států. Odtud se o několik týdnů později dostal do Polska a za značné pozornosti médií ilegálně překročil ukrajinské hranice.

Po návratu na Ukrajinu avizoval, že bude bojovat za opětovné získání ukrajinského občanství. Mezitím stále čelí obvinění ze zneužití své moci při násilném potlačení protestů v Gruzii před jedenácti lety. Před nedávnou dobou byl navíc ve své rodné zemi odsouzen v nepřítomnosti na tři roky do vězení za zakrývání důkazů, které mohly objasnit smrt význačného gruzínského bankéře. Na Ukrajině pro změnu čelí obvinění ze spolčování se s mafiánskými skupinami.

Včera byl Saakašvili zatčen v centru Kyjeva po rozhodnutí soudu, který neuznal jeho status uprchlíka. Krátce poté byl deportován do Polska. „Saakašvaili navíc ztrácí důvěryhodnost v očích ukrajinských voličů. Podle nedávného průzkumu mu věří pouze 16 % Ukrajinců, naproti tomu 73 % v něj důvěru ztratilo. Projevuje se to také na stále slabší účasti na jím pořádaných demonstracích. V poslední době se jich účastní maximálně několik tisíc lidí,“ píše Politico.

Ačkoli byl Saakašvilimu obstaven v Gruzii majetek, žije si dle Politico stále na vysoké noze a ještě stačí financovat všechny své politické aktivity. „Ukrajinští novináři se jej bohužel na detaily neptají. Je ale s podivem, že takový bojovník proti korupci není schopen vysvětlit, odkud pocházejí jeho peníze. Jeho politická kariéra klesá ke dnu. Přesto ještě nemusí být úplný konec. Saakašvili byl vždy adrenalinový narkoman, pro kterého byly revoluce vším. Při jednom z posledních rozhovorů ostatně prohlásil, že ani sex se z jeho pohledu nedá srovnat s vítěznou revolucí.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Provazník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Telička, Niedermayer a exporadce Švejnara v Moravcově bublině. Shodli se, že referendum je obrovská past

13:38 Telička, Niedermayer a exporadce Švejnara v Moravcově bublině. Shodli se, že referendum je obrovská past

Václav Moravec si ve svém studiu připomínajícím obrovskou bublinu podal ruku s Pavlem Teličkou, euro…