Šabatová promluvila z rozhlasu o kolínských útocích. Násilí na ženách se prý dopouštějí i naši muži, a těm to prochází

25.01.2016 18:57 | Zprávy

Zdrženlivě se vyjádřila ombudsmanka Anna Šabatová k projektu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který má v českých školácích prostřednictvím komiksu a filmu vyvolat soucit s uprchlíky. Šabatová v dnešních Dvaceti minutách Radiožurnálu také reagovala na sexuální násilí, kterého se mladíci arabského a blízkovýchodního vzezření dopouštěli na mladých ženách v některých německých městech o silvestrovské noci. V pořadu se také mluvilo o tom, kvůli čemu bývají obyvatelé České republiky nejčastěji diskriminováni.

Šabatová promluvila z rozhlasu o kolínských útocích. Násilí na ženách se prý dopouštějí i naši muži, a těm to prochází
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Moderátorka Karolína Koubová připomněla, že projekt vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který má prostřednictvím komiksu a filmu českým dětem na druhých stupních základních škol přiblížit důvody, proč do Evropy přicházejí statisíce uprchlíků, označil prezident Miloš Zeman za idiotský a nebezpečný. Šabatová reagovala, že obsah celého projektu nezná. „Obecně je dobré, když děti jsou nějak vedeny k tomu, aby měly soucit s jinými lidmi,“ prohlásila. Když redaktorka ve zkratce popsala, v čem celý projekt spočívá, Šabatová uvedla, že druhou část nepovažuje za vhodnou. Druhá část vychází z toho, že v ČR dojde k atomové katastrofě a deset milionů Čechů hledá azyl ve fiktivní zemi Peacestán, která má odlišnou kulturu.

I u nás máme deficit v postihování násilí na ženách

Další otázka moderátorky směřovala k tomu, jaký má Šabatová názor na sexuální násilí, kterého se na ženách dopouštěly skupiny mladých mužů blízkovýchodního a severoafrického vzezření o silvestrovské noci v řadě německých měst, především pak v Kolíně nad Rýnem. Podle Šabatové je nutné pečlivě zmapovat příčiny těchto událostí a v rámci řízení jejich pachatele potrestat. „Lze-li vyvodit obecnější závěry, tak je aplikovat,“ podotkla ombudsmanka s tím, že násilí na ženách je třeba vnímat v tom kontextu, že i u nás v běžné populaci máme deficit v postihování násilí na ženách.

K tomu vysvětlila, že když přijde žena u nás s tím, že ji někdo osahával v tramvaji, což se prý často děje, „tak nevím, jak s ní bude policie zacházet“, poznamenala Šabatová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

18:00 Zrušili USAID. A za Prague Pride se bude platit

Organizátoři Prague Pride Festivalu, největší české akce na podporu práv LGBT+ komunity, oznámili za…