Šabatová promluvila z rozhlasu o kolínských útocích. Násilí na ženách se prý dopouštějí i naši muži, a těm to prochází

25.01.2016 18:57

Zdrženlivě se vyjádřila ombudsmanka Anna Šabatová k projektu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který má v českých školácích prostřednictvím komiksu a filmu vyvolat soucit s uprchlíky. Šabatová v dnešních Dvaceti minutách Radiožurnálu také reagovala na sexuální násilí, kterého se mladíci arabského a blízkovýchodního vzezření dopouštěli na mladých ženách v některých německých městech o silvestrovské noci. V pořadu se také mluvilo o tom, kvůli čemu bývají obyvatelé České republiky nejčastěji diskriminováni.

Šabatová promluvila z rozhlasu o kolínských útocích. Násilí na ženách se prý dopouštějí i naši muži, a těm to prochází
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Moderátorka Karolína Koubová připomněla, že projekt vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který má prostřednictvím komiksu a filmu českým dětem na druhých stupních základních škol přiblížit důvody, proč do Evropy přicházejí statisíce uprchlíků, označil prezident Miloš Zeman za idiotský a nebezpečný. Šabatová reagovala, že obsah celého projektu nezná. „Obecně je dobré, když děti jsou nějak vedeny k tomu, aby měly soucit s jinými lidmi,“ prohlásila. Když redaktorka ve zkratce popsala, v čem celý projekt spočívá, Šabatová uvedla, že druhou část nepovažuje za vhodnou. Druhá část vychází z toho, že v ČR dojde k atomové katastrofě a deset milionů Čechů hledá azyl ve fiktivní zemi Peacestán, která má odlišnou kulturu.

I u nás máme deficit v postihování násilí na ženách

Další otázka moderátorky směřovala k tomu, jaký má Šabatová názor na sexuální násilí, kterého se na ženách dopouštěly skupiny mladých mužů blízkovýchodního a severoafrického vzezření o silvestrovské noci v řadě německých měst, především pak v Kolíně nad Rýnem. Podle Šabatové je nutné pečlivě zmapovat příčiny těchto událostí a v rámci řízení jejich pachatele potrestat. „Lze-li vyvodit obecnější závěry, tak je aplikovat,“ podotkla ombudsmanka s tím, že násilí na ženách je třeba vnímat v tom kontextu, že i u nás v běžné populaci máme deficit v postihování násilí na ženách.

K tomu vysvětlila, že když přijde žena u nás s tím, že ji někdo osahával v tramvaji, což se prý často děje, „tak nevím, jak s ní bude policie zacházet“, poznamenala Šabatová.

Zmínila také případ, kdy bylo nahlášeno znásilnění, kde oběť byla pod vlivem alkoholu. A i když znásilnění bylo dokonané, policie se celou věcí odmítala zabývat.

Nejvíce jsou diskriminováni lidé starší 55 let

V pořadu přišla řeč i na to, že v České republice je nejrozšířenějším způsobem diskriminace věková. Šabatová k tomu podotkla, že třetina společnosti je starší 55 let. A i když o jiných typech diskriminace se u nás mluví již desítky let, o diskriminaci kvůli věku se moc nemluvilo.

Ombudsmanka si také myslí, že se osvědčil antidiskriminační zákon. „Je důležité, že je a že vzbuzuje debatu. Pokud se o věcech nemluví, tak se ani neví, že se dějí. Samotná existence zákona je důležitá,“ vysvětlila.

Z průzkumů také vyplývá, že oběti diskriminace ani často netuší, kde hledat pomoc. A přestože k diskriminaci často dochází, u soudu takové případy skončí málokdy. „Většinou proto, že lidé nevěří, že by to k něčemu bylo. Nevěří ve změnu. Nemají často dostatek důkazů, i když je podezření,“ řekla k tomu Šabatová. Vysvětlila též, že postiženým lidem celý případ rozeberou a řeknou jim pak cosi ve smyslu „kdybyste se ucházel o zadostiučinění u soudu, máte naději, že něčeho dosáhnete“. Jenže k soudu pak jde jen málokdo. Protože když prohraje, platí náklady protistrany.

 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

K prezidentské volbě

Nejste jejím zastáncem a vadí vám, že jeden senátor nebo poslanec může podpořit více kandidátů. A co to, že jejich podpis má několikanásobně větší váhu než hlas lidí? Když už přímá volba, neměli by všichni sbírat podpisy stejně tedy od lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hasí, hasí, ale „Harrachov“ dál hoří. Pekarová a Ukrajinky

10:21 Hasí, hasí, ale „Harrachov“ dál hoří. Pekarová a Ukrajinky

Není to pravda, ukrajinské ženy se přestěhují, až v okolí Harrachova najdou ubytování, hasí reportáž…