Sakra, paní Čáslavská, a co jste udělala Vy? Zeman rozsekl Moravcovu show, Svěrák jen koukal

05.08.2020 11:00

VZPOMÍNKY A PERLY V roce 2013 se Miloš Zeman přesunul z role „důchodce z Vysočiny“ do role prezidenta České republiky v historicky první veřejné volbě prezidenta. Volbě předcházely volební duely mezi ním a Karlem Schwarzenbergem. A v jednom z nich, moderovaném Václavem Moravcem, dostal od sportovkyně Věry Čáslavské otázku, proč si šel o podporu ke komunistům. Zemanova odpověď? Čáslavská sama věnovala svou medaili komunistickému generálnímu tajemníkovi. Ale Čáslavská se nechtěla s odpovědí spokojit.

Sakra, paní Čáslavská, a co jste udělala Vy? Zeman rozsekl Moravcovu show, Svěrák jen koukal
Foto: Repro Youtube
Popisek: Věra Čáslavská se táže Miloše Zemana
reklama

„Pane Zemane, moc by mě zajímalo, jak jste se vyrovnal se svým svědomím, že jste se v rámci prezidentské kampaně obrátil o pomoc, jinými slovy o podporu Komunistické strany Čech a Moravy? Té strany, která se vlastně nedistancovala od Komunistické strany Československa, která evidentně byla organizací zločineckou,“ položila otázku sportovkyně v posledním volebním duelu před volbou prezidenta a publikum spustilo potlesk. Hned vedle ní seděl známý herec Zdeněk Svěrák.

Anketa

Podporujete zestátnění exekutorů dle návrhu SPD Tomia Okamury?

98%
2%
hlasovalo: 11199 lidí

Zeman řekl, že odpoví velice jednoduše. „V roce 1968 jste věnovala svoji olypijskou medaili generálnímu tajemníkovi komunistické strany Československa Alexandru Dubčekovi. Sakra, pokládala jste tehdy Alexandra Dubčeka za zločince?“ položil řečnickou otázku budoucí prezident, taktéž do potlesku svých příznivců.

„Rozhodně ne. Alexandr Dubček byl představitelem jisté etapy a sice představitel etapy Pražského jara. A to jsme všichni respektovali,“ odpověděla Čáslavská a přidala doplňující otázku: „Ráda bych věděla, zda si uvědomujete počet svých spoluobčanů, kteří byli za éry bolševické zločinecké organizace popraveni? Jestli znáte to přesné číslo. Mě zajímá to číslo. Jestli jste si vědom, kolik vašich spoluobčanů bylo popraveno?“

Zeman poděkoval a odpověděl: „Číslo je přibližně 230 vynesených rozsudků smrti. Ale já bych vás chtěl zdvořile upozornit, že jsem vstoupil do komunistické strany za Pražského jara, že jsem za dva roky řadového členství byl vyloučen pro nesouhlas s okupací a normalizací, že jsem 20 let nemohl ani publikovat, ani učit, byl třikrát vyhozen z práce a ty zločiny komunismu, já s vámi souhlasím, nebyly jenom popravy, ne jenom věznění, ale miliony lidí byly zbaveny možnosti pracovat, alespoň pracovat ve svých profesích, které vystudovaly. Miliony lidí byly zbaveny možnosti navštěvovat zahraničí, toto jsou, paní Čáslavská, také zločiny, neredukujme to jen na popravy,“ vyzval tehdy prezidentský kandidát Miloš Zeman.

Miloš Zeman v Prezidentském duelu:

Zdeněk Svěrák, který seděl vedle Věry Čáslavské, jí chtěl nejdříve něco říci a pak nevěřícně rozhodil rukama. Václav Moravec do kamer řekl, že úsudek o odpovědi si musí diváci udělat sami. Ale Čáslavská se dál hlásila o slovo, ale moderátor připomenul, že dle pravidel se jedná o jednu otázku a jednu doplňující otázku.

Anketa

Je dobře, že Praha přispěla na festival sexuálních menšin Prague Pride?

3%
97%
hlasovalo: 14496 lidí

„Ale ta nebyla správně odpovězena,“ bránila se tazatelka. „A já jako sportovkyně, bojovnice se nedám, já jsem jenom chtěla zveřejnit, kolik našich spoluobčanůbylo popraveno. A že byli ostatní perzekvováni a našim dětem byly hrbeny záda, to souhlasím s panem Zemanem. Ale v každém případě se mi to zdá dost amorální, když někdo, kdo je jistá kapacita a přihlásila se k Pražskému jaru a dnes svým způsobem i pana Dubčeka někam řadí, kde by ani neměl být, tak když se přikloní k tomu, aby ho tato zločinecká organizace prostě podporovala ve své kampani. Promiňte mi to, to musím říct,“ zakončila Věra Čáslavská.

Jak známo, Miloš Zeman v těchto volbách zvítězil v poměru 54,8 % ku 45,2 % a nyní je v první polovině svého druhého mandátu, o který se utkal s Jiřím Drahošem. Jeho tehdejší soupeř Karel Schwarzenberg je poslancem TOP 09, jak však uvedl v interview s Čestmírem Strakatým, znovu kandidovat kvůli stáří nehodlá. Věra Čáslavská se druhého prezidentského duelu nedožila. V létě 2015 onemocněla rakovinou slinivky, která se o rok později zhoršila a 30. sprna 2016 Věra Čáslavská, držitelka několika zlatých a stříbrných medailí za gymnastiku, v 74 letech zesnula.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak pozor. Rychetský prý chystá zásadní zásah do voleb. Něco jako v roce 2009

20:40 Tak pozor. Rychetský prý chystá zásadní zásah do voleb. Něco jako v roce 2009

Do podzimních sněmovních voleb zbývá více než osm měsíců a do té doby může přijít nejedno překvapení…