Šalamounův nesmysl. Vondráček k náhradníkovi za Jakuba Michálka

26.11.2021 10:30 | Ze sítí

Bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček se na svém Facebooku vyjádřil k novému kandidátovi na vzniklý post ministra pro legislativu. Poté, co adept na tento ministerský post Jakub Michálek oznámil, že se o něj ucházet nebude, padla volba na advokáta Michala Šalamouna. „Rozumnější bude nechat Legislativní radu vlády i nadále pod Ministerstvem spravedlnosti, jak to bylo doposud,“ vyjádřil se Vondráček.

Šalamounův nesmysl. Vondráček k náhradníkovi za Jakuba Michálka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek Vondráček

Poslanec Pirátů Jakub Michálek oznámil v polovině listopadu svým kolegům na uzavřeném stranickém fóru, že se nebude ucházet o post ministra pro legislativu ve vznikající vládě koalicí SPOLU, Pirátů a hnutí STAN. Piráti tak museli hledat náhradníka. 
 

Anketa

Půjdete na třetí dávku očkování proti covidu?

37%
hlasovalo: 40659 lidí
Novým kandidátem, který má vést i Legislativní radu vlády, je bývalý zastupitel města Třebíč za Věci veřejné a advokát Michal Šalomoun.
 
Ten v rozhovoru pro iROZHLAS.cz prohlásil: „Bude třeba změnit legislativu, aby se soudcům umožnila účastnit na Legislativní radě vlády. Myslím, že by to kvalitě legislativy prospělo.”
 
Jenže to má podle Vondráčka háček. „Upravit zákon tak, jak si to představuje budoucí ministr, zkrátka nejde,“ říká. 
 
A svá slova vysvětluje. „Pan Šalamoun chce změnit zákon a přitom ho asi vůbec nezajímá, že se v minulosti k této problematice už vyjadřoval Ústavní soud ve svém nálezu č. 349/2002, podle kterého zásada neslučitelnosti funkcí vyjádřená v čl. 82 Ústavy ČR nemůže být porušována ani tím, že by zákon připouštěl možnost působení soudců v orgánech moci výkonné, případně moci zákonodárné,“ uvedl Vondráček.
 
 
To znamená, jak Vondráček objasnil, že působení soudců v orgánech ministerstva, vlády nebo obou komor parlamentu je v rozporu s principem dělby moci. 
 
„Nehledě k tomu, že osobní a mimosoudní vazby, k nimž při takové činnosti dochází, nevyhnutelně zvyšují pravděpodobnost možného střetu zájmů a činí tak nestrannost v podobě nepodjatosti soudců zpochybnitelnou,“ dodal. 
 
Proto je změna zákona, jak ji zamýšlí kandidát na ministra pan Šalamoun, prý nesmysl.
 
„Tak si říkám, jestli by opravdu nebylo lepší, kdyby Piráti přestali za každou cenu hledat někoho na už vyjednanou židli pana Michálka. Rozumnější bude nechat Legislativní radu vlády i nadále pod Ministerstvem spravedlnosti, jak to bylo doposud. Kromě jiného tím ušetří daňovým poplatníkům spoustu miliónů za dalšího ministra,“ uzavřel Vondráček.
 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zadlužení a chudí blbečci. Posr*ný životy. Nižší IQ... U TOPkaře Koláře se drsně nadávalo voličům SPD

22:27 Zadlužení a chudí blbečci. Posr*ný životy. Nižší IQ... U TOPkaře Koláře se drsně nadávalo voličům SPD

Hnutí SPD dnes znovu zablokovalo Sněmovnu kvůli bodu ke korespondenční volbě. „Příšerně se bojí a bo…