Salvini: Už se proti němu paktují. Premiér mu nakázal vpustit „nezletilé"

20.08.2019 14:25

Krize ve vládní koalici v Itálii pokračuje. Skončí Salvini v opozici? Hnutí pěti hvězd odmítlo dále pokračovat se Salvinim. „Nikdo neztratil důvěru v Salviniho více než já. Věřil jsem mu,“ řekl předseda Hnutí Luigi Di Maio v Deutsche Welle. Proč Salvini vpustil na italský břeh 27 údajně nezletilých migrantů a jaké poměry panují na lodi? Španělská veřejnoprávní televize zjistila znepokojivé informace.

Salvini: Už se proti němu paktují. Premiér mu nakázal vpustit „nezletilé"
Foto: Repro Youtube
Popisek: Matteo Salvini
reklama

Zakladatel Hnutí pěti hvězd (M5S) Beppe Grillo v neděli vydal zásadní vyjádření, které pouze utvrdilo to, že italská vládní koalice se s největší pravděpodobností rozpadne. Beppe Grillo prohlásil: „Všichni přítomní (myšleno na členy Hnutí pěti hvězd) se shodli, že Salvini již není důvěryhodný partner,“ vzkázal. Jeden ze členů M5S řekl italskému deníku Corriere della Sera, že po všech chybách, které udělal Salvini, již nemůže déle se Salvinim mluvit. Předseda M5S Luigi Di Maio se svěřil, že: „Nikdo neztratil důvěru v Salviniho více než já. Věřil jsem mu.“

Anketa

Vadí vám burkiny na českých koupalištích?

hlasovalo: 26620 lidí

Vládní krize v Itálii byla spuštěna Salvinim, když v minulém týdnu podal návrh na nevyslovení důvěry vládě. Předseda Ligy to odůvodnil nepřekonatelnými názorovými rozdíly. Salvini dle iRozhlasu doufá ve vypsání předčasných voleb, ve kterých by dle průzkumů dostal nejspíše něco kolem 32 procent hlasů a Hnutí pěti hvězd okolo 23 procent.

 

Problémem by však mohlo být to, že v levicovém Hnutí pěti hvězd se rýsuje možnost spolupráce se sociálnědemokratickou Demokratickou stranou (PD), čímž by se mohl Salvini, který je prozatím ve vládě, dostat do opozice. Salvini tedy tvrdě na Facebooku vystoupil proti variantě přechodné vlády, kterou by podpořila právě Demokratická strana. Dle iRozhlasu napsal, že jejímu vzniku se bude snažit zabránit ze všech sil.

Fotogalerie: - Maso je vražda

Pochod za práva zvířat - The Official Animal Right...
Pochod za práva zvířat - The Official Animal Right...
Pochod za práva zvířat - The Official Animal Right...
Pochod za práva zvířat - The Official Animal Right...
Pochod za práva zvířat - The Official Animal Right...
Pochod za práva zvířat - The Official Animal Right...

Kromě toho Salvini vpustil na italský břeh 27 údajně nezletilých migrantů z lodi španělské neziskové organizace Open Arms. Loď byla na moři sedmnáct dní, kdy byla momentálně umístěna poblíž přístavu Lampedusa, jak píše iPrima. Organizace Open Arms na Twitteru uvedla, že bylo vyloděno 27 nezletilých migrantů bez doprovodu a 107 dalších zůstává na palubě – včetně dvou nezletilých, kteří necestují sami. Migranti, kteří vstoupili na italskou půdu, jsou podle organizace ve věku šestnácti a sedmnácti let.

 

 

Matteo Salvini uvedl v otevřeném dopisu premiérovi Giuseppe Contemu, že nechal vylodit nezletilé migranty proti své vůli a pouze proto, že byl požádán premiérem. Itálie má totiž povinnost – stejně jako ostatní členské státy EU – přijmout všechny nezletilé osoby bez doprovodu, které se objeví na hranicích. Právě věk nezletilých migrantů ministr vnitra Salvini zpochybnil.

Anketa

Jste rádi, že Miloš Zeman bude znovu kandidovat na prezidenta?

hlasovalo: 19737 lidí

Situaci monitoroval moderátor ze španělské veřejnoprávní televize TV RTVE, který byl na palubě lodi. Televize uvedla, že podmínky jsou neudržitelné a několik migrantů chtělo spáchat sebevraždu skočením do vody. Na lodi jsou údajně běžnou praxí bitky a hádky mezi cestujícími, tedy migranty. Premiér Conte uvedl, že již šest zemí souhlasilo s rozdělením migrantů z lodi na svá území. Jedná se o tyto státy: Rumunsko, Španělsko, Francie, Portugalsko, Lucembursko a Německo. Dle iPrimy se loď Ocean Viking, jež má na palubě 356 migrantů, nachází na moři mezi Lampedusou a Maltou. Loď je provozována neziskovými organizacemi Lékaři bez hranic a SOS Mediterranee, loď prozatím čeká na povolení vplout do některého z přístavů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A to ještě nevíte... Česko zavřené, Babiš a Prymula domluvili. A ozvaly se ještě horší věci

14:10 A to ještě nevíte... Česko zavřené, Babiš a Prymula domluvili. A ozvaly se ještě horší věci

Na dnešní vyhlášení lockdownu už zareagovalo více než dost osobností s mnoha výtkami a poznámkami. P…