Sankce? Ruská ropa teče do EU dál. Akorát vydělává někdo jiný

24.04.2023 14:20

I přes zavedené sankce je Evropská unie nadále největším odbytištěm pro ruskou ropu, a zatímco Rusko pociťuje dopady sankcí z finančního hlediska, zastavení toku ruských energií se i přes předchozí prohlášení evropských lídrů nekoná. Sankce EU totiž podle zprávy finského Střediska pro výzkum energií a čistého vzduchu (CREA) ve velkém sabotují právě samotné evropské země a ropu z Ruska nadále dovážejí. Akorát oklikou a s přirážkou. Jako „pračka“ na ruskou ropu Evropě slouží hned pětice zemí.

Sankce? Ruská ropa teče do EU dál. Akorát vydělává někdo jiný
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ropná rafinérie - ilustrační foto

Anketa

Má smysl demonstrovat proti vládě?

97%
3%
hlasovalo: 41728 lidí
Podle zprávy finského Střediska pro výzkum energií a čistého vzduchu je EU stále největším dovozcem ruské ropy, a to i navzdory sankcím, které, jak připomíná The Independent, přitom Evropská unie oznamovala s tím, že Rusku dokáže „odepřít nadměrné zisky z vývozu ropy“. To se však daří jen částečně.

Ruské příjmy z ropy a plynu se rok po zahájení invaze na Ukrajinu v letošním únoru propadly meziročně o 46 procent na 6,9 miliardy dolarů (147,5 miliardy korun), což přiznalo tamní ministerstvo financí a agentura Bloomberg tehdy vyčíslila, že se výnosy z ropy a ropných produktů – tvořící více než dvě třetiny daňových příjmů Ruska z energetiky – podle jejích výpočtů až o 48 %. Přestože se tak při pohledu na tato čísla jeví, že musí ruské rafinérie „přetékat“ nikým nechtěnou ropou, ve skutečnosti je něčemu takovému pravda na míle daleko.

Rusko sice kvůli sankcím na ropě samo nevydělává tolik jako před napadením Ukrajiny a z finančního hlediska zažívá velmi nepříjemné dopady, samotný surovinový export se do Evropy nezastavil a avizované odpojení od ruských energií se tak v EU nekoná. A to právě kvůli samotné Evropě – právě ona je totiž tím, kdo podkopává její vlastní sankce, jelikož si země EU nadále dováží ropu ze zemí, které se staly hlavními odběrateli ruské energie.

Centrum pro výzkum energetiky a čistého ovzduší (CREA) v této souvislosti identifikovalo hned pět zemí, které dovážejí ruskou ropu do EU, jež zvyšují svůj dovoz a prodávají rafinované produkty západním partnerům, kteří přitom zavedli sankce, aby snížili příjmy Kremlu, z nichž je financována jeho invaze na Ukrajinu. Onou pěticí zemí je Čína, Indie, Turecko, Spojené arabské emiráty (SAE) a Singapur.

Evropská unie, země skupiny G7 a Austrálie se přitom společně se Spojenými státy rozhodly zavést embargo na vývoz většiny ropy do Evropy a cenový strop pro ruskou ropu právě s cílem potlačit ruskou ropu a ropné produkty a v únoru uvalila cenový strop i na rafinované produkty, jako je nafta, benzín. „Jsme odhodlaní donutit Kreml zaplatit za tuto novou eskalaci,“ holedbala se tehdy předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, když představovala plán nového balíku protiruských sankcí, přičemž tehdy zřejmě netušila, že jí představované sankce mají díru právě v přístupu evropských zemí.

Zatímco Evropa i Rusko tratí, uvedená pětice zemí má značně vydělávat a podle spoluzakladatele a hlavního analytika společnosti CREA Lauriho Myllyvirty navíc tento dovoz otupuje účinek sankcí na Rusko a EU ani G7 se „nepodařilo snížit cenový strop na úroveň, která by Rusku skutečně odepřela nadměrné zisky z vývozu ropy“. „Situace samozřejmě poukazuje na závislost na ropě a nedostatečné kroky EU a skupiny G7 ke snížení poptávky po ropě,“ shrnul pro The Independent.

List upozorňuje, že dovoz ruské ropy pěti asijskými a blízkovýchodními zeměmi vzrostl v porovnání s předloňským rokem na více než 140 % objemu a celková hodnota dovozu se zvýšila na 74,8 miliardy eur a vývoz uvedených pěti zemí se na Západ se zvýšil o 80 % v hodnotě a o 26 % v objemu.

CREA v té souvislosti hovoří o jakémsi „praní“ ruské ropy a podle její zprávy EU, země G7 a Austrálie dovezly takto „přepraných“ za celý rok od ruské invaze ropné produkty v celkové hodnotě 42 miliard eur. A největší dovozcem je právě EU, která přitom tvrdí, že její sankce účinně snižují příjmy Ruska z vývozu energie.

Také společností Kpler a Vortexa dle zprávy agentury Reuters poukazují na paradox, v němž figuruje ruská ropa a Indie. Právě ta totiž podle údajů společností mohla zvýšit vývoz nafty a leteckého paliva do Evropy kvůli tomu, že do ní předtím přitekl rekordně vysoký dovoz ropy z Ruska.

Do Indie tak ve velké proudila ruská vlajková třída ropy Urals či další třídy ropy z ruského Dálného východu a arktický Sokol či Arco, načež se později z indických rafinérií vydávala na cestu především do Francie, Turecka, Belgie a Nizozemska tamní nafta.

Rusko se již snaží vyřešit i tvrdý ekonomický dopad sankcí. CREA poznamenává, že je sice nuceno nabízet ropu se slevou, aby si zajistilo odběratele, země, které se zabývají „praním špinavé ropy“, však rafinují stále větší objemy dovážené ruské ropy do států, jež zavedly strop na ruskou ropu, a rok po ruské invazi se z nich ve srovnání s předchozími 12 měsíci podle organizace zvýšil vývoz o 10 milionů tun a rafinovaných ropných produktů pak dodaly v tomto období více až o 26 procent.

V současné době se jedná o legální způsob vývozu ropných produktů do zemí, které na Rusko uvalují sankce, neboť byl původ produktu změněn. „Tento proces však poskytuje finanční prostředky do Putinovy válečné pokladny,“ komentují praxi finští výzkumníci.

Tím ovšem zpráva nekončí. Nejenže se potají v Evropě topí či jezdí na ruské ropné produkty, pikantní detailem závěrem je, že předprodej ruské ropy do Evropy probíhá většinově za účasti plavidel států, které na Moskvu předtím sankce uvalily.  Od prosince 2022 až do letošního února bylo 56 % ruské ropy přepravované do zemí, kde se „pere ropa“, plavidly vlastněnými a/nebo pojištěnými zeměmi, které předtím cenový strop zavedly. V případě ropných produktů činí tento podíl dokonce až 74 %.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

jeden z mnoha příkladů trapnosti a směšnosti , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseumpala , 24.04.2023 15:32:05
bruselských oslíků, několik dní předstírají jednání aby potom světu představili návrhy "sankcí" vymyšlené nějakým přitroublým bruselským úředníčkem a pak se ukáže, že je to k ničemu

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …