Sankce proti Lukašenkovi a za útok na Navalného. To je výzva Evropského parlamentu

17.09.2020 21:22

Evropský parlament se domnívá, že proti činitelům běloruského režimu, a to včetně autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, stejně jako proti viníkům za útok na ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, by měly státy Evropské unie přijmout sankce. Vyzval k tomu v rezoluci. Minsk na výzvu Evropského parlamentu reagoval dotčeně. Píše to server ČeskéNoviny.cz.

Sankce proti Lukašenkovi a za útok na Navalného. To je výzva Evropského parlamentu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko na jednání bezpečnostní rady
reklama

Rezoluci poslanci schválili výraznou většinou 574 hlasů z 693. Kritizovali mimo jiné srpnové prezidentské volby v Bělorusku, na jejichž základě byl vyhlášen prezidentem Alexandr Lukašenko. Výsledek však neuznala ani opozice v Bělorusku, ani Evropská unie. Volby podle europoslanců byly flagrantním porušením všech mezinárodně uznávaných standardů. Evropský parlament tak ve své rezoluci vyzval k uspořádání nových voleb. A Evropská unie by měla podle zákonodárců uvalit sankce na lidi, kteří jsou za manipulace u voleb a následné potlačování protestů zodpovědní. 

Celkem by se tak sankce mohly týkat asi 40 běloruských činitelů. Těm chce unijní diplomacie zmrazit majetek v Evropské unii a zakázat cesty na území bloku. 

Ministerstvo zahraničí v Bělorusku reagovalo na krok Evropského parlamentu podrážděně. Podle něj totiž rezoluce ukazuje nepochopení toho, co se v Bělorusku odehrává. Dokument má podle Minsku „zjevně agresivní charakter a neobsahuje vyváženou tezi“. 

K rezoluci označující útok na Navalného za součást systematických pokusů o umlčení ruské opozice se pak přihlásilo celkem 532 poslanců. Moskva by podle Evropského parlamentu měla spolupracovat na mezinárodním vyšetřování případu a umožnit potrestání viníků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…