Sankce proti Rusku mají smysl, tvrdí Zaorálek i jeho polský protějšek Schetyna

10.10.2014 17:04

Sankce proti Rusku byly nezbytné a plní významnou funkci. Shodli se na tom v pátek v Praze ministři zahraničí Česka a Polska Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Grzegorz Schetyna. K ruskému postupu na Ukrajině chtějí oba ministři přistupovat společně a za důležitý také označili jednotný postup v rámci Visegrádské skupiny (V4), jejímiž členy jsou ještě Slovensko a Maďarsko.

Sankce proti Rusku mají smysl, tvrdí Zaorálek i jeho polský protějšek Schetyna
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek

„Shodli se na tom, že použití sankcí (Evropské unie proti Rusku za jeho angažmá v ukrajinském konfliktu) bylo nezbytné a že sankce v rámci té celkové strategie plnily určitou významnou funkci a zřejmě i pomohly a posílily šanci na trvání příměří," uvedl na tiskové konferenci Zaorálek.

Společný postup proti narušování mezinárodních závazků ze strany Ruska

„Budeme společně přistupovat k politice Ruska, kterou Rusko provádí na východní Ukrajině," prohlásil Schetyna. V září vystřídal v čele polské diplomacie Radoslawa Sikorského, který při řešení ukrajinské krize často jednal nezávisle na ostatních členech V4. „Shodli jsme se na tom, že je velice důležité podporovat evropské aspirace Ukrajiny. Budeme aktivně postupovat proti všem narušováním mezinárodních závazků ze strany Ruska," dodal Schetyna, který přijel na seznamovací návštěvu se Zaorálkem.

Kromě polsko-české spolupráce nový polský ministr zdůrazňoval rovněž význam spolupráce v rámci V4. „Společný hlas celé Visegrádské skupiny je velmi důležitý, protože je lépe slyšitelný v Evropě i v Bruselu, ale je lépe slyšitelný pouze tehdy, když je jednotný," poznamenal Schetyna.

Vedle bilaterálních vztahů a spolupráce ve V4 ministři mluvili o kooperaci v energetice a přípravách summitu EU v Bruselu na konci října, který se bude věnovat klimatické a energetické politice. Oba se také vyslovili pro brzké setkání nové polské premiérky Ewy Kopaczové s jejím českým protějškem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

reklama

autor: vfe, čtk

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …