Sankce za kontrolní hlášení DPH budou mírnější, rozhodla vláda

13.01.2016 16:30 | Zprávy
autor: spa

Vláda dnes schválila návrh novely zákona o DPH, který zmírňuje sankce ohledně kontrolního hlášení. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Firmy kritizovaly sankce s tím, že jsou velmi přísné. Novela by mohla být podle ministra účinná od června.

Sankce za kontrolní hlášení DPH budou mírnější, rozhodla vláda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vládní lavice ve sněmovně

Pokuty v pevné výši 10.000, 30.000 a 50.000 korun bude možné podle dnes schváleného návrhu novely nově z ospravedlnitelných důvodů prominout. Promíjení by se nemělo vztahovat na plátce, kteří v posledních třech letech závažným způsobem porušili daňové nebo účetní právní předpisy.

Zároveň u tisícikorunové pokuty za opožděné podání hlášení ministerstvo financí navrhuje automatické prominutí sankce jednou za kalendářní rok každému plátci, pokud sám svou chybu napraví, aniž byl správcem daně vyzván. "Navíc pokuty v této výši (1000 Kč) vzniklé do účinnosti navrhované novely ze zákona zaniknou, čímž bude zpětně vytvořeno určité toleranční přechodné období," uvedlo ministerstvo financí.

Ministerstvo tak de facto vyhovělo námitkám odborné veřejnosti. Například Komora daňových poradců navrhovala testovací období pro podávání kontrolních hlášení a využití institutu prominutí daně nebo příslušenství daně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ing. Martin Šebestyán, MBA byl položen dotaz

Ještě jeden dotaz

Podle té vaší logiky - ztracený dokument = neplatný. Když ztratím třeba fakturu nebo nějaký dopis o pokutě, kterou mám zaplatit, tak to taky nemusím platit? Nepřijde vám to absurdní a to vaše tvrzení směšné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už to přeháníte, tvrdě udeřilo Maďarsko na Ukrajinu

12:35 Už to přeháníte, tvrdě udeřilo Maďarsko na Ukrajinu

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se ostře obul do Ukrajiny. Sousední země podle něj napíná…