Šarm, noblesa a intelekt. Výjimečný odkaz prince Philipa, kondoloval prezident Zeman britské královně

09.04.2021 22:16

Smutná zpráva, která obletěla celý svět. Ve věku 99 let zemřel vévoda z Edinburghu a manžel britské královny Alžběty II. princ Philip. Informoval o tom Buckinghamský palác. Podle všeho měl dlouhodobé zdravotní problémy. Svou kondolenci Alžbětě II., královně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, poslal i český prezident Miloš Zeman.

Šarm, noblesa a intelekt. Výjimečný odkaz prince Philipa, kondoloval prezident Zeman britské královně
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman
reklama

„S hlubokým zármutkem jsem se dozvěděl o skonu Jeho královské Výsosti vévody z Edinburghu,“ je v úvodu kondolenčního dopisu zveřejněného na stránkách Hradu.

„Před nedávnem jsme si připomínali 25 let od Vaší návštěvy Prahy, kdy jsem měl možnost se s Vámi a s Vaším manželem, princem Philipem, osobně setkat. Byla to pro mě tenkrát mimořádná čest. Prince Philipa jsem vždy považoval za jedinečnou osobnost, která svým šarmem, noblesou a intelektem reprezentovala Velkou Británii v tom nejlepším smyslu slova. Jeho celý život je svým způsobem neuvěřitelnou kronikou moderních dějin nejen Velké Británie, ale celé Evropy,“ vyjádřil svoji upřímnou soustrast a obdiv Miloš Zeman s tím, že je přesvědčen, že jeho výjimečný odkaz bude v našich srdcích žít i nadále.         

Princ proslul rovněž svými humornými a pro někoho možná nekorektními výroky. K tehdejšímu nigerijskému prezidentovi v tradičním africkém úboru měl kdysi třeba prohlásit: „Vypadáte, jako byste se chystal jít spát.“ Na adresu mladých lidí měl prý zase jednou poznamenat: „Mladí lidé jsou stejní, jako byli vždycky. Jsou úplně stejně blbí.“

Princ Philip se údajně potýkal s dlouhodobými zdravotními problémy. Minulý měsíc byl prý hospitalizován v nemocnici krále Edwarda VII. se srdeční slabostí, po několika dnech byl ale propuštěn. Zemřel v rodinném kruhu v zámku Windsor.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

6:03 Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

Česko nikdy nebylo zemí Rusku přátelskou. Tak začíná video nacionalistických ruských youtuberů sdruž…