Saša Vondra varuje: Buďme rádi za Brusel. Berlín by byl mnohem horší "partner", o Moskvě ani nemluvě

22.6.2016 10:03 odp.

Někdejší ministr obrany a senátor Alexandr Vondra se obsáhle vyjádřil k otázce Brexitu. Jako Češi, Moravané a Slezané bychom si prý rozhodně měli přát setrvání ostrovního království v EU, protože Berlín není pro Česko nejlepším partnerem. Tím podle Vondry rozhodně není ani Moskva.

Saša Vondra varuje: Buďme rádi za Brusel. Berlín by byl mnohem horší "partner", o Moskvě ani nemluvě
Foto: CEVRO Institut
Popisek: RNDr. Alexandr Vondra, ředitel Centra transatlantických vztahů VŠ CEVRO Institut

V textu pro server Reflex.cz Alexandr Vondra konstatuje, že zastánci setrvání Velké Británie v EU chybovali, když vsadili především na strašení tím, co by nastalo, pokud by ostrovní stát opustil EU. Strašení upřednostnili před popisem výhod spojených se členstvím v EU. To podle někdejšího ministra o mnohém vypovídá.

„Věřím také, že praktičtí Angličané by svůj rozvod s EU zvládli. Padl by premiér, ale konzervativci by se nakonec sjednotili na straně ‚nezávislé‘ Británie. EU čelí chronické hospodářské stagnaci, z níž není kvůli špatné konstrukci eurozóny jasné východisko. Už tři roky je britský obchod se zeměmi mimo Evropu větší než s EU. Londýnská City byla finančním centrem dávno před vznikem EU a svou pozici si udrží i bez ní. Bude dál sloužit jako finanční hub mezi USA, EU, Ruskem, Čínou, Indií a Japonskem,“ píše Vondra.

Celý text naleznete zde.

V kostce řečeno lze říci, že bankovní srdce v City potřebuje celosvětovou globalizaci víc, než kdy bude potřebovat Brusel. To však neznamená, že by Brexit zůstal bez následků. Skoti by se totiž mohli rozhodnout opustit Unii s Anglií, „trhnout se“ a vstoupit zpět do EU. Pokud k tomu dojde, Anglie by přišla o základnu ponorek s jadernými zbraněmi, které představují hlavní sílu na odstrašení. Podle Vondry je sporné, zda by samotná Anglie a Wales dokázaly tuto ztrátu nahradit a zda by mohly být i nadále svorníkem mezi USA a EU. To by ani trochu nepomohlo Severoatlantické alianci.

„A právě tady začíná náš – český i evropský – problém. Odchod bohaté Británie by vedl k evropskému zemětřesení. Lidé v bohatších severských zemích, jako jsou Švédsko, Dánsko nebo Nizozemsko, si začnou klást otázku, do jaké míry je pro ně výhodné zůstat v EU. Chudší jižní část Evropy, která je závislá na finančních transferech, se dostane do čisté sféry německého vlivu. Poroste frustrace ve Francii, neboť tandem Berlína s Paříží už dávno nešlape stejným tempem a silou. Do pozice kontinentálního hegemona se dostane Německo. Existenciální otázky by si logicky kladly země v jeho blízkosti, jako jsou Polsko nebo Česko,“ pokračuje Vondra.

Jak již autor naznačil výše, Británie prosazuje co nejsvobodnější trh, což se Česku jakožto exportnímu státu velmi hodí. Británie také představuje jakýsi jazýček na vahách, který krotí ambice kontinentálních států na ovládnutí Evropy. A to je pro Česko ležící mezi Německem a Ruskem také naprosto zásadní věc. Bez Británie v EU bude zkrátka českým občanům hůř.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na rodinu Marka Ebena. Věta z Varů se zvrhla

13:46 Útok na rodinu Marka Ebena. Věta z Varů se zvrhla

I několik dnů po projevu moderátora a herce Marka Ebena na uvedení zrestaurované verze filmové adapt…