Saša Vondra zhluboka dýchal. Nový ,,zelený” zážitek z parlamentu EU: Horník a jeho žena

21.05.2020 8:14

Český europoslanec Alexandr Vondra zásobuje svůj Facebook bizarními zážitky z europarlamentu a s europoslanci. A síla tohoto eurobizáru neslábne ani v časech koronakrize. Jen se přenáší do videokonferencí, jejichž prostřednictvím europoslanci po zavření hranic jednají.

Saša Vondra zhluboka dýchal. Nový ,,zelený” zážitek z parlamentu EU: Horník a jeho žena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra
reklama

Vondra jako člen výboru pro životní prostředí stále čelí mnoha neuvěřitelným nápadům propagujícím green deal a další úžasné 'zelené' projekty. A protože zelení revolucionáři často chtějí předělat společnost kompletně, spojují někdy své nápady i s podporou překopávání společenských vztahů.

Anketa

Schvalujete práci Senátu Parlamentu ČR?

4%
96%
hlasovalo: 19538 lidí

Vondra se svěřil Facebooku s nejnovějším zážitkem, který měl jako zpravodaj návrhu, nazvaného Just Transition Fund, česky Fond pro spravedlivou transformaci. Jeho podstatou jsou finanční kompenzace pro regiony, kde se budou kvůli zelenání ekonomiky zavírat uhelné doly. Regiony chce EU podpořit minimálně 7,5 miliardami a tato částka má být určena na investice do vyhozených horníků - rekvalifikace a další podporu.

Jednání přes videokonferenci prý běželo normálně, každý prosazoval své zájmy, jak to tak v parlamentu bývá, až Vondrovi jako řídícímu „schůze“ spadla čelist. Slovo si totiž vzal švédský europoslanec za stranu Zelených.

A vznesl požadavek, aby v návrhu bylo zakotveno, že podpora vyhozených horníků bude respektovat „gender mainstreaming“, tedy rovnost mužů a žen.

Vondru to dost udivilo, a pro jistotu se švédského kolegy zeptal, zda svůj návrh myslí vážně. Když na něm trval, dovolil si předsedající zdvořilý dotaz, jak garance rovnosti podpory mužů a žen pomůže vyhozeným horníkům.

Švéd zaváhal a pak předložil úvahu, že vyhození horníci přece mají manželky, tak že by podporu mohly čerpat i ony.

Předsedající se nezmohl na více, než šokovaný dotaz: „Jako že horník by zůstal doma a manželka se šla rekvalifikovat?“. Zelený europoslanec přikývl, že přesně tak to myslel.

Vondra chvíli zhluboka dýchal a pak se kolegy z výboru optal, zda je ochoten jet do Polska nebo do Ostravy to vyhozeným horníkům sdělit.

Na druhé straně videomostu prý bylo ticho. Zato Vondrovi pípla esemeska od polského úředníka, který jednání europoslanců poslouchal v náslechu:

„Jo, hned by mu jednu ruku vytetoval na tvář,“ soudil Polák o tom, jak by švédský Zelený dopadl při setkání s polským nezaměstnaným horníkem, pokud by jej skutečně toužil seznámit s nejnovějšími trendy v oblasti gender mainstreamingu.

„Tak takhle to tu chodí,“ uzavřel Vondra okénko do zákulisí Evropského parlamentu.

A téhož dne, ve středu, se na jeho zdi objevil další příspěvek ze série „takhle to tu chodí“, opět se zástupcem Zelených. A ne tak ledajakým - přímo s jejich lídrem Basem Eickhoutem.

Ten avizoval svůj plán na „prostor pro přírodu“. Hezky znějící název neskrývá nic menšího, než direktivní omezení konzumace masa a mléka. Vhodná míra omezení konzumace, kterou lídr Zelených vypočítal, je třicet procent. A nejedná se o žádné plácnutí, ale o oficiální návrh, který má být předložen v následujících dnech.

PODROBNOSTI O NÁVRHU

Vondra se o tom vyjádřil znechuceně: „Fakt zelený komunismus“. Který navíc bude mít zásadní sociální dopad. Pravice podle něj musí bojovat za chudé lidi, kteří by na tento šílený nápad doplatili nejvíc.

Vondra ale s obavami dodává, že plány revolucionářského předsedy Eickhouta v europarlamentu zatím vždy získaly většinu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…