Sasko zavedlo památný den připomínající poválečné vysídlence

16.07.2014 9:40

Saská opozice kritizuje zavedení památného dne, který připomíná osud Němců vysídlených po druhé světové válce z Československa a z Polska. Představitel strany Levice Heiko Kosel ČTK v úterý řekl, že tento krok poškodí vztahy Drážďan s Prahou. Zavedení památného dne prosadila saská vládní koalice na počátku července na posledním jednání zemského sněmu před volbami.

Sasko zavedlo památný den připomínající poválečné vysídlence
Foto: Redakce
Popisek: Vlevo poválečný odsun Němců, na pravo Židé v koncentračním táboře

Saská vládní koalice Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Svobodné demokratické strany (FDP) prosadila, že se památný den objeví v kalendáři ještě letos. Sasko se tak připojí k Bavorsku a Hesensku, které už dříve zavedly stejný památný den. Ve všech třech německých spolkových zemích se bude památka vysídlenců připomínat vždy druhou neděli v září. Letos tento den připadá na 14. září.

Představitelé saské vlády tvrdí, že památný den připomíná utrpení obětí útěku, vyhnání a nuceného vysídlení. Zároveň podle nich oceňuje vysídlené Němce za jejich přínos při poválečné obnově Německa.

Kolem milionu z vysídlenců se usadilo v Sasku

Podle saské opozice ale bude památný den na Česko a Polsko působit jako zbytečná provokace, která může poškodit vzájemné vztahy. "Jak máme vycházet se svými polskými a českými sousedy, když toto rozhodnutí zemského sněmu překrucuje naše vzájemné dějiny?" reagoval na výsledek hlasování zemský poslanec za Levici Heiko Kosel. Podle něj může zavedení památného dne poznamenat i čtvrteční návštěvu saského premiéra Stanislawa Tillicha v Praze.

"Samozřejmě je správné připomenout si utrpení obětí, které přinesla druhá světová válka," řekl dále ČTK Kosel. "Nesmíme však zaměňovat příčinu a následek. Bylo to nacistické Německo, kdo začal válku, a to jako útočnou a totální válku proti svým sousedům. A mimořádnou silou ji vedlo proti svým slovanským sousedům na východě a na jihu," řekl. Podle něj se při vzpomínání na německé vysídlence zapomíná na to, že po mnichovské dohodě z roku 1938 musely pohraniční oblasti odstoupené Německu opustit desítky tisíc Čechů.

Po skončení druhé světové války byly z území tehdejšího Československa a dnešního Polska vysídleny miliony Němců. Kolem milionu z nich se usadilo v Sasku. V současnosti v této německé spolkové zemi žije přibližně 250.000 vysídlenců nebo jejich potomků.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…