„Víte po léta mé aktivity proti ostudnému zločinu, který fyzicky zmrzačil, duchovně i kulturně stále hanobí přední český národní a státní symbol pod ochranou UNESCO – Kostel svatého archanděla Michaela, mnoho politiků odmítalo. Kauza tunelování a zločinu se pro mě stala lakmusovým papírkem pro to, komu věřit a komu ne. Zklamali mě Havel, Němcová, Schwarzenberg, Kalousek, Langšádlová, Stropnický a další,“ posteskne si někdejší diplomat Jiří Pešek. Za dvě desítky let nasbíral tolik informací k tématu, že není snadné vše jednoduše vysvětlit. Takže popořadě...
Proměna kostela
Jde o složitou kauzu proměny nejstarší svatyně na původním slovanském osídlení staré Prahy. Kostel svatého archanděla Michaela s hroby českých i evropských osobností, kde mimo jiné kázal Jakoubek ze Stříbra či Mistr Jan Hus, byl proměněn v noční podnik, v němž se pořádaly hodně divoké večírky. Nyní je tam ale podezřelý klid. Pešek chce, aby znesvěcený kostel opět sloužil původnímu poslání, koncertům staré hudby a jako galerie. K tomu účelu založil v roce 2000 Evropské centrum sakrálního umění (ECSSU). Ve vedlejší kauze jde také o hanobení lidských ostatků významných Pražanů, které se v kostele našly.
„Začalo to roku 1990, kdy bylo vymezeno využití bývalého kláštera servitů pro účely ryze kulturní a vzdělávací, což vyloučilo jakoukoliv komerci. Tři roky poté stát kostel prodal v aukci, která byla vzápětí anulována. Následující rok ho však Národní knihovna pronajala účastníku dražby, firmě Kontakt Moravia a. s.. Ta kostel přepatrovala ocelobetonovými rošty zasekanými do obvodového zdiva i pilířů, což je podle památkářů totální masakr. Pořádaly se tam komerční, sexuální a satanistické akce, až ho v roce 2005 ministr Pavel Dostál firmě prodal za 46 milionů korun, přičemž firmě přiznal takzvané investice ve výši 478 milionů,“ vysvětluje Pešek s tím, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových má vážné důvody podat žalobu na neplatnost kupní smlouvy. A na tahu je rovněž ministerstvo kultury. Magistrát hlavního města Prahy podle Peška protizákonně blokuje veřejný zájem, přičemž Městská část Praha 1 se ho naopak snaží hájit.
Kauza na ministerstvu

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský