Schillerová: Máme prestiž, ušetříme. Ale jak to bude s penězi z EU...

21. 10. 2019 14:34

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny vyjádřila k tomu, že škrtat se musí bez ohledu na vývoj. Zároveň také uvedla, že růst české ekonomiky zpomaluje. Jak to bude s rozpočtem prý záleží na tom, zda a kdy přijdou peníze z EU.

Schillerová: Máme prestiž, ušetříme. Ale jak to bude s penězi z EU...
Foto: Repro TV Prima
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

Schillerová nedokáže podle svých slov říct, jak vysoký letos bude podle ní reálný schodek rozpočtu. „Nemám věšteckou kouli, abych to mohla říct. Je ale jasné, že schodek nějaký bude. Pevně však věřím, že nepřekročíme plánovaných 40 miliard korun. Největší neznámou jsou peníze z Evropské unie. V tuto chvíli máme na cestě zhruba 60 miliard korun; do dotačních programů jsme proto poskytli zálohy ze státního rozpočtu v této sumě. Kdyby došlo k proplacení těchto peněz, jsme v přebytku,“ poznamenala Schillerová.

Anketa

Dělá vám starosti zdraví prezidenta Zemana?

61%
39%
hlasovalo: 7146 lidí

Ta následně také uvedla, že je hrdá na to, že agentura Moody's počátkem října zvedla České republice rating. Podle jejích slov nám to obrovským způsobem zvedá prestiž. „Čím lepší máme rating, tím vyšší je prestiž České republiky a našich státních dluhopisů, o které je tím pádem i vyšší zájem, takže si půjčujeme za čím dál nižší úrok. Nyní, když si půjčujeme v eurech, nám za to investoři dokonce platí. V korunách platíme my a v tuto chvíli v průměru asi jen 1,9 procenta. Jsem přesvědčená, že při obsluze státního dluhu díky tomu ušetříme stovky milionů korun,“ míní Schillerová. Ušetřené peníze pak slíbila na důchody, investice či platy státních zaměstnanců.

Schillerová rovněž hovořila o tom, jak letos přemýšlela při sestavování státního rozpočtu. „V létě jsem měla k dispozici 20 miliard korun navíc a řešila dilema, jestli snížit schodek rozpočtu na příští rok na 30 miliard, nebo to napumpovat zpátky do ekonomiky. Zvolili jsme druhou variantu, protože ekonomika zpomaluje,“ uvedla také v rozhovoru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

21:20 Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

REPORTÁŽ Jakou cestu jsme od sametové revoluce ušli? 30 let po pádu komunismu jsou na Západě podle V…