Schillerová: Prezident ještě zváží vetování daňového balíčku

15.12.2020 16:41 | Zprávy
autor: čtk

Prezident Miloš Zeman ještě zváží, zda bude daňový balíček vetovat. Po dnešní schůzce s prezidentem a premiérem Andrejem Babišem (ANO) na Pražském hradě to novinářům řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zeman podle ní ocenil, že Senát upravil navrhované zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zároveň by byl raději, kdyby v zákoně bylo pevně stanoveno omezení změn na dva roky. Schillerová zopakovala, že je to legislativně neproveditelné.

Schillerová: Prezident ještě zváží vetování daňového balíčku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

„Pan prezident mne zplnomocnil, že mohu říci, že zváží, zda bude zákon vetovat. Každopádně pan prezident je rád, že Senát neodsouhlasil návrh Pirátů na zvýšení daňové slevy na poplatníka,“ uvedla ministryně. Zároveň podle ní Zeman Senátem schválené zvýšení slevy na poplatníka považuje za konkurenční návrh ke zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent. „To byl také důvod, proč řekl, že to uváží,“ dodala ministryně.

Pokud upravený návrh schválí i poslanci a podepíše ho Zeman, nahradí superhrubou mzdu dvě sazby daně z příjmů fyzických osob 15 a 23 procent. Horní komora také souhlasila se zvýšením daňové slevy na poplatníka z dosavadních 24 840 korun ročně na 27 840 Kč v příštím roce a na 30 840 Kč v roce 2022. Obcím a krajům mají být výpadky po zrušení superhrubé mzdy částečně kompenzovány zvýšením jejich podílu na výnosech z daní.

Zemanovi vadil pozměňovací návrh Pirátů, který zvýšil roční daňovou slevu na poplatníka na úroveň průměrné mzdy za předminulý rok, což by v příštím roce znamenalo částku 34 125 korun. Nelíbí se mu také to, že zákon neobsahuje jeho podmínku, aby změna daně z příjmů trvala jen dva roky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cena LPG

Dobrý den, pane Havlíčku, neustále se řeší cena nafty a benzínu; všiml jste si ale, že u mnohých čerpacích stanic se cena LPG za dobu ropné krize zvýšila až o 50%? Budete nějak řešit, aby se čerpačky, když se nyní nemohou obohacovat na benzínu a naftě, nehojily na řidičích tankujících propan-butan?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejde o poplatky, ale o to, co za ně dostaneme. Štěpán Kotrba obsáhle

19:31 Nejde o poplatky, ale o to, co za ně dostaneme. Štěpán Kotrba obsáhle

Mediální analytik Štěpán Kotrba, spoluautor několika mediálních legislativ, pro ParlamentníListy.cz …