Elektronická evidence tržeb (EET) už v Česku fungovala. Systém zavedla v roce 2016 vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) na návrh tehdejšího ministra financí Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO. Podnikatelé si museli pro evidenci pořídit speciální zařízení, jako je například elektronická pokladna, počítač, tablet nebo chytrý telefon, s připojením na internet a s příslušným softwarem a také tiskárnu na účtenky. Mnohým se to nezamlouvalo, někteří dokonce ukončili podnikání.
Po nástupu pravicové vlády Petra Fialy (ODS) bylo schváleno zrušení EET a 31. prosince 2022 přestal systém fungovat i přes snahy opozice zachovat alespoň dobrovolnou evidenci. S podobnými systémy, jako bylo české EET, má zkušenost řada evropských zemí.
„Hned po zrušení EET se ztratilo neuvěřitelných 240 miliard korun. Tři procenta hrubého domácího produktu se přesunula do šedé zóny, jak potvrzují ekonomové. Rok co rok. Zbyněk Stanjura má nejhorší výběr daní oproti plánu za 15 let. To všechno proto, aby ODS splnila přání svých nejlepších kámošů. Nebo to možná udělala na přímý rozkaz,“ uvedla Alena Schillerová (ANO).
Systém prý bude jednodušší
Nový systém EET má být podle političky jednodušší než ten předchozí. Obchodníkovi prý postačí vlastnit chytrý telefon a mít v něm staženou aplikaci Finančního úřadu. „Zaplatit kartou budete moct i hodinovému manželovi, který vám přišel spravit dvířka od pračky. A ani to pro něj nebude znamenat nějakou zvláštní zátěž. Oba se přitom budete moct spolehnout, že každá koruna, která díky vám přibude do státní kasy, půjde na věci prospěšné pro všechny. Silnice, nemocnice, školy, domovy pro seniory,“ tvrdí Schillerová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská