Schodek rozpočtu poroste, v roce 2016 by měl být 115 miliard korun

10.06.2013 18:32

Schodek státního rozpočtu by měl příští rok stoupnout na 105 miliard korun, v roce 2015 na 110 miliard korun a v roce 2016 na 115 miliard korun. Počítá s tím materiál Ministerstva financí, který ve středu projedná vláda. Pro letošní rok počítá vláda se schodkem rozpočtu 100 miliard korun.

Schodek rozpočtu poroste, v roce 2016 by měl být 115 miliard korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Kalousek

„Pro nás je klíčové především to, aby celkový deficit veřejných financí byl pod třemi procenty HDP. Na druhou stranu jsme zmírnili fiskální úsilí. Spokojíme se, když v letech 2014 až 2016 bude deficit na úrovni 2,9 a posléze 2,8 procenta HDP," řekl dnes novinářům premiér Petr Nečas (ODS). Dodržení tříprocentní hranice je nutné pro přijetí eura.

Původní loňské plány MF při schvalování rozpočtu na letošní rok počítaly v roce 2014 se schodkem 85 miliard korun a v roce 2015 s 50 mili­ardami korun. Tehdy ale úřad uvažoval v uvedených letech o plošném snižováním výdajů a lepším výkonu ekonomiky. Nyní naopak chce vláda výdaje zvýšit, aby podpořila ekonomický růst. Česko je v nejdelší recesi v novodobé historii.

Podle Nečase bude rozdělení peněz na výdaje „otázka politické diskuse a určení politických priorit" kabinetu. „Jsem si jist, že vláda se zaměří především na ty části rozpočtu, které mají prorůstový efekt," dodal ministerský předseda. MF počítá v materiálu v dalších letech s ekonomickým růstem. Příští rok by měla ekonomika růst o 1,2 procenta, v roce 2015 o 2,1 procenta a v roce 2016 o 2,6 pr­ocenta.

Vláda musí schválit návrh státního rozpočtu na příští rok do konce září a následně jej předložit Poslanecké sněmovně. Výdaje jednotlivých kapitol se mohou ještě na základě diskuzí mezi resorty a Ministerstvem financí změnit.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ještě větší průs*r...“ Jurečka před PL tepal Schillerovou. Výborný se přidal. I ODSák si řekl své. Zato Pekarová, když viděla mikrofon...

9:55 „Ještě větší průs*r...“ Jurečka před PL tepal Schillerovou. Výborný se přidal. I ODSák si řekl své. Zato Pekarová, když viděla mikrofon...

Živá kapela, skákací hrad, sladké koláče i gulášová polévka a lehké mrholení. Tak vypadalo čtvrteční…