Schůze Poslanecké sněmovny byla pro dnešek ukončena. Bude pokračovat ve středu

15.07.2014 18:46

Schůze poslanců pro dnešek skončila. Po debatě, zda lze při mimořádných schůzích odročit projednávání některého z bodů pevně stanoveného programu, si vzaly kluby vládního hnutí ANO a opoziční ODS přestávky. Předsedající Vojtěch Filip (KSČM) následně přerušil schůzi do středečního rána.

Schůze Poslanecké sněmovny byla pro dnešek ukončena. Bude pokračovat ve středu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mimořádná schůze sněmovny. Na programu mimo jiného i služební zákon
reklama

Procedurální debata se odehrála při projednávání předlohy o zavedení výjimek pro některé nekvalifikované učitele. Dosud ji neprojednal školský výbor a jeho předseda Jiří Zlatuška (ANO) navrhl odročení diskuse o předloze do čtvrtka. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura ale žádal objasnění, zda je takový postup při mimořádných schůzích možný. 

Poslanci ANO pak požádali o hodinovou přestávku, ODS o další půlhodinu. Protože by doba přesáhla 19:00, kdy podle sněmovního řádu končí jednací dny, Filip schůzi přerušil do středy. 

Předloha o výjimkách pro některé učitele je ve druhém čtení. Pokud by nebyla přijata, tito pedagogové by museli školství k lednu příštího roku opustit. 

Podmínka kvalifikace je v zákoně deset let, lhůta s letoškem skončí. Návrh ministerstva školství o výjimkách se týká několika skupin pedagogů. Na školách by mohli zůstat například nekvalifikovaní učitelé starší 55 let minimálně s dvacetiletou praxí. Předloha upravuje také výuku cizích jazyků rodilými mluvčími. Pokud budou mít maturitu, mohli by vyučovat konverzaci, pro výuku jazyka jako celku by potřebovali alespoň bakalářské vzdělání. Jako na kvalifikované by se pohlíželo rovněž na umělce, trenéry a odborníky, kteří učí na částečný úvazek. 

Všichni ostatní učitelé by měli podle normy do konce roku alespoň zahájit studium pro získání pedagogické kvalifikace, jinak by měli skončit. Novela by však umožnila ředitelům škol zajistit na nezbytnou dobu výuku prostřednictvím nekvalifikovaných učitelů, pokud kvalifikovaného pedagoga na daný předmět k dispozici nemají. 

Ve sněmovním systému je už pozměňovací návrh Augustina Karla Andrleho Sylora (Úsvit), který celou vládní verzi nahrazuje prodloužením desetileté lhůty ještě o dva roky na 12 let. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…