Schvalovat atentát na Fica? Názor, svoboda slova. Rajchl dostal papír od policie

24.06.2024 17:04 | Monitoring

Právník Jindřich Rajchl obdržel policejní usnesení, jímž se vyšetřovatelé vypořádávají s verbálními projevy, které schvalují atentát na slovenského premiéra. Projevy lítosti, že střelec nemířil výše, či výzvy k ocenění za střelbu do „svině“ prý policie zhodnotila komplexně a došla k závěru, že jde o vyjádření chráněné svobodou slova. Rajchl k tomu poznamenává, že „pokud někde napíšete jednu větu o tom, že Rusko vstoupilo na území Ukrajiny oprávněně, tak vám policie zaklepe na dveře druhý den a budete rádi, když od soudu odejdete s podmínkou“. Justiční systém této země je podle něj v naprostém rozvratu.

Schvalovat atentát na Fica? Názor, svoboda slova. Rajchl dostal papír od policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf strany PRO Jindřich Rajchl na Václavském náměstí

Aktivistka Jordanka Jirásková sdílela na svém profilu na síti X slova šéfa strany PRO Jindřicha Rajchla, kterými okomentoval policejní usnesení, kdy muži zákona načisto odmítli stíhat verbální projevy schvalující atentát na premiéra Slovenské republiky.

„Tak to už snad nemyslíte vážně, policie?!“ rozhorlila se na své sociální síti Jordana Jirásková s dovětkem, že jde o naprostý výsměch. Následně citovala právníka Jindřicha Rajchla.

„Dnes jsem obdržel usnesení od Policie České republiky, jímž na jedné stránce z jedné vody načisto odmítla stíhat verbální projevy schvalující atentát na premiéra Slovenské republiky. V odůvodnění se doslova píše toto: ‚Policejní orgán si je vědom tenké hranice mezi svobodou projevu a možným jednáním, které tuto hranici překračuje a na které je třeba reagovat prostřednictvím trestního práva, jakožto prostředku ultima ratio. Vzhledem k uvedenému se podáním komplexně zabýval tak, jak je uvedeno výše, načež dospěl k závěru, že se v daném případě jedná pouze o vlastní vyjádření uživatele sociálních sítí a na diskuzních fórech na veřejné síti internet, které lze podřadit pod svobodu projevu, která je zakotvena v článku 17 Listiny základních práv a svobod, kdy každý má právo vyjadřovat své názory způsobem, který považuje za vhodný a který nepřekročí ústavní a zákonná omezení.‘ Abych vám to přeložil do lidštiny – pokud někde napíšete jednu větu o tom, že Rusko vstoupilo na území Ukrajiny oprávněně, tak vám policie zaklepe na dveře druhý den a budete rádi, když od soudu odejdete s podmínkou. Pokud napíšete, že ‚poslance je třeba naházet do Vltavy‘, tak velmi pravděpodobně vyfasujete dokonce nepodmíněný trest a strávíte pár měsíců až let ve vězení. Ale pokud o atentátu na slovenského premiéra napíšete ‚zastřelit takovou svini, to je na metál‘, ‚na každý prase se vaří voda‘, ‚měl mířit výš‘, případně ‚škoda že ta Putinova filcka nechcípla‘, tak je to svobodný projev vašeho názoru chráněný ústavou. Pokud tohle není naplnění skutkové podstaty přečinu schvalování trestného činu, tak už opravdu nevím, na co jiného by se měl tento paragraf vztahovat. Justiční systém v naší zemi se z důvodu jeho tvrdé politizace nachází v naprostém rozvratu. Co na to Soudcovská unie ČR? Co Česká advokátní komora? Zase budete jen mlčet a servilně přihlížet tomu, jak se základní pilíř jakéhokoliv právního státu, jímž je rovnost občanů před zákonem, hroutí pod tlakem zadání pětikoaliční vlády využívat nástroje trestního řízení jen proti těm, kteří zastávají oponentní názory? Jako právník a advokát proti tomuto dvojímu metru hlasitě protestuji a zcela otevřeně prohlašuji, že jsme oběma nohama zpět před rokem 1989, kdy soudruzi směli vše a jejich kritici byli režimem systémově kriminalizováni. Tomáš Garrigue Masaryk kdysi řekl, že demokracie spočívá ve spravedlnosti. Optikou tohoto jeho citátu nelze než dojít k jedinému možnému závěru – demokracie v naší zemi zhynula. Už teď mohu prohlásit, že jedním z hlavních programových cílů, jež vám nabídnu pro volby do Poslanecké sněmovny v roce 2025 bude ‚obnovení spravedlnosti a principu rovnosti před zákonem v České republice‘. Pevně doufám, že mi k naplnění tohoto cíle dáte co nejsilnější mandát.

P.S.: Text usnesení PČR naleznete v prvním komentáři. Velmi děkuji za sdílení tohoto příspěvku – vzkažte všem, že pokud se nyní neozvou a nechají to být, tak si jednou tenhle zhoubný systém nalezne i je. Je to jen otázkou času.“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Fico je živoucí ikona demokracie, proto ho podporují demokraticky smýšlející lidé., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemolik , 24.06.2024 19:45:07
Útok na Fica nutno chápat jako útok na demokracii.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

18:12 Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 18. července 2024 zúčastnil v Blenheim Palace ve Velké Br…