Schwarzenberg: Breivik poukazuje na evropskou nenávist k cizincům

30. 7. 2011 15:23

Norská tragédie není žádný nový fenomén, Breivik však ukázal, jak nebezpečné mohou být evropské xenofobní nálady. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg to uvedl v sobotním rozhovoru pro Právo. Proti nenávistným náladám vůči cizincům podle něj pomůže jen osvěta a integrace. Zaostalá ghetta na okrajích českých i jiných měst by proto měla zmizet.

Schwarzenberg: Breivik poukazuje na evropskou nenávist k cizincům

Schwarzenberg míní, že Breivik není prototypem pravicového extremisty. „Tito lidé hledají pro svou agresivitu spíše výmluvu. Extremistická ideologie je u těchto lidí spíše zástěrkou na uklidnění vlastního svědomí," vysvětluje svůj názor na psychologii norského vraha ministr. Takoví lidé podle něj ve 30. letech přecházeli od komunismu k nacismu.


Bigamie s Věcmi veřejnými je fuška

„V mládí jsem snil o bigamii, s Věcmi veřejnými vidím, jak těžké je žít v trojúhelníku," vysvětloval své dojmy z práce v trojkoalici ministr. Věčně nasupení véčkaři, kterým vadí, že je koaliční partneři neberou vážně, by podle něj měli postupovat šikovněji a konzistentněji. Poslanci nejmenší vládní strany však jen neustále střídají své postoje a nejsou schopni své nápady řádně prezentovat. Schwarzenberg to chápe jako nezkušenost. „Politik potřebuje nějaký čas, než pozná prostředí, pozná, jak to probíhá, a pak se tam úspěšně pohybuje. Když spadnete z nebe po volbách jako VV, potřebujete čas, než se politické řemeslo naučíte," vysvětloval ministr.

Lamentace véčkařských ministrů, kteří si stěžují, že jejich resorty musí nejvíce šetřit, Schwarzenberg odsoudil. Podle něj se Věcem veřejným v posledních měsících často ustupovalo. „Dostanou něco a jsou jako děti a chtějí další čokoládu, ale pak už to možné není," komentuje jejich chování Schwarzenberg.

Euro? Možná po roce 2015

Spor mezi Schwarzenbergem a ministrem obrany Vondrou, o němž ParlamentníListy.cz jako první informovaly, ohledně koncepce evropské koncepce už je prý zažehnán. Vondrovy námitky k tomu, že je koncepce příliš eurooptimistická, ministr nepřijímá. „Netvrdím, že Evropská unie je ráj na zemi, ale pro nás žádná reálná alternativa neexistuje," obhajoval šéf diplomacie svoji koncepci.

Z důvodu deficitu budeme podle Schwarzenberga o euru moci uvažovat tak po roce 2015. „Pro mě není přijetí eura věc ideologická, je to pragmatická záležitost. Pokud to pro nás bude výhodné, tak ho přijmeme. Pokud ne, tak si ponecháme korunu," dodal ministr.

Související: Za dveřmi vlády: Vondra nadával knížeti kvůli výjimce z Lisabonu

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: qot

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus st.: Majdan na Václavském náměstí! Nelze mlčet. Děsí mě to

10:55 Klaus st.: Majdan na Václavském náměstí! Nelze mlčet. Děsí mě to

Jako „pokus o pražský majdan“ nazval někdejší prezident Václav Klaus demonstrace na Václavském náměs…