Hned na začátku rozhovoru se Schwarzenberg vyjádřil k tomu, jak ho namíchlo, že Tomio Okamura na schůzi ve sněmovně zpochybnil odkoupení vepřína a vybudování památníku v Letech u Písku. „To mě nadzvedne i v mém věku, bylo by mi potěšením dáti mu tam přes hubu, jde o důležitou věc. Tábor v Letech byl česká, nikoli německá ostuda. O to jde, proto se musíme tuplem snažit, aby se říkala pravda. Co se tam dělo, bylo opravdu hrozné,“ rozčílil se.
Poté se ale Karel Schwarzenberg vrátil k veselejším věcem a zavzpomínal na nejrůznější etapy svého života. „Po deseti až patnácti letech se v mém životě vždy vše změnilo. Týden před mými jedenáctými narozeninami jsme museli odjet z Čech do Rakous, deset let na to jsem začal studovat lesnictví. Chvíli byl klid a pak přišla zase změna. Hlavně když jsem se stal předsedou Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva, neměl jsem čas na věci, které mi dělaly radost, třeba na koně,“ řekl s úsměvem v rozhovoru pro server Lidovky.cz.
„Vzpomínám i na ten neskutečně krásný den, devětadvacátého prosince 1989, kdy byl ve Vladislavském sále Václav Havel zvolen prezidentem,“ dodal s tím, že bylo jisté, že nebude muset odjíždět, přestože měl omezené vízum. „Děkoval jsem pánu Bohu, že se země změnila,“ dodal.
Co se týká prvních deseti let života na Orlíku, prožil zde Schwarzenberg prý mnoho radosti, ale i překvapení. „Byl to krásný čas, ale překvapením byl třeba jeden z posledních náletů, kdy Angličané bombardovali německý transport a ani jeden výstřel nepadl na zámek. Z vojenského transportu mnoho německých vojáků uteklo a uchýlili se k zámeckému sklepení. Maminka měla velké obavy,“ rozpomínal se.
Čestný předseda TOP 09 Schwarzenberg je v Česku stále hodně aktivní. Zbytek jeho rodiny ale vidět příliš není. Prozradil ale, že štafetu generací chce určitě předat svému nejstaršímu synovi. „Naučil se česky, ačkoli tedy pozdě a se strašným přízvukem. Má ale k Orlicku veliký vztah. Sám ale říká, že vidí můj život, byl by blázen, kdyby šel do politiky, a má pravdu,“ řekl a dodal, že na to, aby tady jeho syn zcela zakořenil, přišla sametová revoluce o deset let později.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
politika , Schwarzenberg , život , Lidovky.cz , zhodnocení
autor: nab
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
Proč nebyly zapojeny příčné transformátory? ptá se někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková. Blackoutu se …
- 7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska