Schwarzenberg: Jsem vděčný Putinovi, že včas upozornil na důležitost NATO

12.03.2014 18:30

Ruský prezident Vladimir Putin intervencí na ukrajinském Krymu upozornil na důležitost NATO. V Evropě skončila doba, kdy bylo nemyslitelné, aby jeden stát obsadil druhý. Na konferenci k výročí vstupu do NATO to řekl někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Schwarzenberg: Jsem vděčný Putinovi, že včas upozornil na důležitost NATO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dalo členství v Severoatlantické alianci České republice stabilitu, která pomohla k přílivu zahraničních investic a hospodářskému růstu.

„Jsem velice vděčen velkému gosudarovi Vladimiru Vladimiroviči Putinovi, že nás včas upozornil na důležitost NATO. Někteří politici už na to zapomínali a přiznávám, že také u nás ve sněmovně, ba dokonce ve vládě, byl sklon k tomu, abychom náš obranný rozpočet zkrátili," řekl v projevu na konferenci Schwarzenberg. Vyjádřil přání, aby ruská vojenská intervence na Ukrajině přispěla k „vystřízlivění" západních politiků ve vztahu k obraně a navýšení rozpočtů armádám.

„Období, kdy bylo nemyslitelné, že by v Evropě jeden stát obsazoval území druhého, skončilo. A tím, co se děje na Krymu, jsme se šťastně vrátili tam, kde jsme byli v první polovině 20. století a v 19. století. Totiž k přesvědčení, že velmoci mohou dělat, co chtějí," uvedl Schwarzenberg.

Díky NATO máme stabilitu, kterou ocenili investoři

Předseda vlády a ČSSD Sobotka zdůraznil roli, kterou Severoatlantická aliance sehrála v zajištění historicky největší bezpečnosti státu. „Česká republika nikdy neměla takové záruky, jaké jí dává členství v NATO," řekl. Po vstupu do aliance stabilitu ocenili zejména zahraniční investoři, jejichž podnikání v ČR vedlo k hospodářskému růstu země, zdůraznil Sobotka.

Komunista Filip: O vstupu do NATO měli rozhodnout občané

Tradičně proti NATO se v projevu postavil předseda komunistů Vojtěch Filip. Zkritizoval, že rozhodnutí o vstupu do aliance učinili v 90. letech minulého století politici a nikoli lidé. Řada občanů přitom podle něj členství v alianci neuznává. Předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek naopak řekl, vstup do NATO byl součástí volby, do jaké části světa bude Česko patřit. Armáda by podle něj v současnosti neměla být „otloukánkem", kterému politici jen berou peníze. „Evropa nemusí být vyloučena ani z konvenčních hrozeb, které vidíme teď okupací Krymu," uvedl Bělobrádek.

Fiala: Západ musí být silný

Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy je dlouholetý mír, jaký nyní panuje v Evropě, historickou výjimkou. Bezpečnost starého kontinentu přitom od konce druhé světové války závisí na blízké obranné spolupráci se Spojenými státy. „Nebudeme-li jako západ silní, tak budeme vystaveni riziku, že jiné velmoci budou opakovaně zkoušet, kam až jim dovolíme jít," zdůraznil Fiala.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš řekl, že jako mladý muž navštívil centrálu Severoatlantické aliance. „Byl jsem tam na výměnné praxi," řekl na konferenci. Česko podle něj při vstupu do aliance slíbilo, že pro ni nebude břemenem. Praha by proto měla plnit své závazky, řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Končíme, tohle nemám zapotřebí! Ředitel ústavu proslaveného Xaverem uraženě odcházel z debaty

12:12 VIDEO Končíme, tohle nemám zapotřebí! Ředitel ústavu proslaveného Xaverem uraženě odcházel z debaty

Ondřej Neumann jako ředitel Xaverem proslaveného Ústavu nezávislé žurnalistiky byl hostem Debatního …