Schwarzenberg jednal se Zemanem o velvyslancích

16.04.2013 13:52

Přibližně hodinu a půl jednal dnes ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Diskutovat měli o jmenování velvyslanců, na jejichž osobách se v několika případech dosud neshodovali. Ministr při odchodu od hlavy státu s novináři nehovořil, také Hrad zatím výsledek schůzky nekomentoval.

Schwarzenberg jednal se Zemanem o velvyslancích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Živé vysílání z divadla Hybernia v Praze přineslo finální utkání Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga v boji o Hrad

Schwarzenberg, Zemanův soupeř v lednové přímé volbě prezidenta, spor o víkendu interpretoval jako zásadní otázku toho, kdo bude mít rozhodující slovo v otázkách zahraniční politiky. Neshody mezi oběma politiky se rozhořely poté, co dal Zeman najevo, že by ve funkci velvyslankyně v Bratislavě rád viděl Livii Klausovou, manželku svého předchůdce Václava Klause. Schwarzenberg takový návrh rozhodně odmítl. Na místo už navrhl nynějšího generálního sekretáře ministerstva zahraničí Jaromíra Plíška.

Zeman si prý snaží nárokovat větší pravomoci

Kvůli sporům mezi Černínským palácem a Hradem jsou zablokovány změny diplomatů v několika zemích. Kromě Klausové žádá Zeman dosazení bývalého kosmonauta Vladimíra Remka na místo velvyslance v Moskvě. Schwarzenberg ale požaduje, aby v čele ambasád stáli zkušení kariérní diplomaté. "Nejde o paní Klausovou, jde o zásadu," prohlásil o víkendu.
Podle Schwarzenberga se nyní přímo zvolený prezident Zeman zřejmě snaží nárokovat si větší pravomoci s tím, že má silnější mandát, protože byl zvolen v přímé volbou. Šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře a někdejší diplomat Hynek Kmoníček v rozhovoru pro sobotní Právo uvedl, že prezident "zvolený přímou volbou s počtem voličů značně přesahujícím voliče vládních politických stran je v takové váhové kategorii, že by se s ním mělo počítat".

Podle Kmoníčka jde zatím o zvykové právo

Způsob, jakým se nyní jmenování odehrává, tedy, že návrh ministra zahraničí schválí vláda a prezident dotyčného jmenuje, Kmoníček označil za "zvykové právo".
Spor prezidenta s šéfem diplomacie kritizují koaliční i opoziční politici. Za neprofesionální ho považuje premiér Petr Nečas (ODS). Podle stínového ministra zahraničí ČSSD Lubomíra Zaorálka neshody značně poškozují českou diplomacii a obraz země. Kritika zazněla i z úst europoslance a zahraničněpolitického experta ODS Jana Zahradila.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…