Schwarzenberg se vedení strany vzdávat nehodlá. Není to prý na pořadu dne

21.10.2014 20:27 | Zprávy

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg neplánuje v souvislosti se špatným výsledkem komunálních a senátních voleb odejít z čela strany. Podle něj TOP 09 nyní musí analyzovat a napravit chyby, kterých se dopustila. Strana se v kampani příliš soustředila na celostátní problémy, řekl dnes Schwarzenberg v rozhovoru s ČTK. Přemýšlet o vlastních chybách by měl podle něho i dosluhující pražský primátor Tomáš Hudeček, který kvůli sporům s bývalým šéfem pražské buňky Jiřím Vávrou odešel z TOP 09. Stranu opustil i Vávra.

Schwarzenberg se vedení strany vzdávat nehodlá. Není to prý na pořadu dne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

TOP 09 v nedávných volbách výrazně propadla. Na komunální úrovni ztratila přes 700 mandátů ze zhruba 1600 a v senátních volbách nezískala ani jedno křeslo. Už po vyhlášení výsledků senátních voleb Schwarzenberg uznal porážku a řekl, že se strana musí reformovat. Skončit ve vedení strany ale šestasedmdesátiletý předseda nechce. Zůstat chce minimálně do příštího sněmu, který by se měl konat na konci příštího roku.

„Nový předseda by musel být volen na mimořádném sněmu, a myslím, že ten by byl teď nevhodný. Nejdříve si musíme objasnit naše chyby a vyvodit z toho důsledky a pak eventuálně může nastat změna předsedů," řekl ČTK Schwarzenberg. „Chyb se stalo mnoho a ty musíme teď přesně označit a zjednat nápravu," doplnil.

Přemýšlet o vlastních chybách by měl podle Schwarzenberga i Hudeček

Za hlavní chybu označil to, že se TOP 09 podle něj příliš soustředila na celostátní politiku a neřešila problémy, které mají lidi v regionech. „Zásadní je, že jsme byli příliš zahleděni ve vedení strany v Parlamentu. Musíme se důkladněji zabývat našimi voliči a našimi příznivci. Víc naslouchat a méně mluvit," poznamenal předseda.

Přemýšlet o vlastních chybách by měl podle Schwarzenberga i Hudeček. „Příčiny porážky vždycky nemá člověk hledat v jiných, nýbrž sám v sobě. Zabývám se vlastními chybami, co jsem měl dělat jinak. A to stejné bych doporučil Tomáši Hudečkovi," uvedl Schwarzenberg. Pokud podle něj Hudeček napraví chyby a nešťastná rozhodnutí z poslední doby, mohl by se do strany vrátit. „Je to teď do jisté míry na něm samotném," konstatoval šéf TOP 09.

Schwarzenberg řekl, že se spory v pražské TOP 09, které vyvrcholily odchodem Hudečka a Vávry, snažil řešit už dříve. „Oba dva slíbili, že s tím přestanou, a já jsem jim řekl, že když to příměří poruší, že na to doplatí. A to se stalo," poznamenal předseda. Ke spekulacím o kontaktech Vávry s některými pražskými lobbisty či jeho napojení na jiné politické strany, které v pražských volbách kandidovaly, řekl, že k tomu nemá žádné důkazy. „Dokud na to nemám důkazy, tak se tím nezabývám," uvedl.

TOP 09 neuvažuje o hlubší spolupráci s ODS

V TOP 09 vidí Schwarzenberg spoustu mladších lidí, kteří by mohli ve vedení strany působit. Nikoho ale nechtěl jmenovat. Na dotaz, zda by jej někdo mohl na postu předsedy za rok nahradit, řekl, že je to možné, ale že se zatím nikdo nepřihlásil.

I přes problémy, které nyní TOP 09 má, strana podle něho neuvažuje o větší spolupráci s další pravicovou opoziční stranou ODS. Obě strany už nyní spolupracovaly ve volbách do Senátu, kdy v některých obvodech nestavěly kandidáty proti sobě a podpořily lídra druhé strany. Schwarzenberg dnes ČTK řekl, že by byl sice pro větší spolupráci, ale označil to za jeden z nejobtížnějších úkolů.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Víte, co mi přijde zajímavé?

Že všichni, kdo evidentně volili koalici SPOLU si nepřipouští, že za svůj neúspěch a úspěch jiných stran si mohou sami svou politikou. Proč máte dojem, že roste obliba protestních stran? Myslíte, že voliči jsou tak hloupí a věří populistům a extrémistům nebo připouštíte, že prostě tato vláda dělá ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

11:50 Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

Vedle válečných obtíží čelí Ukrajina decimovaná ruskou armádou i obtížím ekonomickým. Bez pomoci záp…