Se Savčenkovou je to nějaké divné, objevili v následnickém médiu Ferdinanda Peroutky

28.07.2016 9:28

Radko Mokryk, jenž podle informací na sociální síti Facebook pochází z ukrajinského Lvova a dnes studuje na Univerzitě Karlově v Praze, sepsal na serveru časopisu Přítomnost obsáhlý text o ukrajinské pilotce Nadiji Savčenkové. Ukrajinci v ní prý viděli velkou naději, měla vyřešit snad všechny jejich problémy. Ale sen o spasitelce se hroutí.

Se Savčenkovou je to nějaké divné, objevili v následnickém médiu Ferdinanda Peroutky
Foto: pixabay.com
Popisek: Socha archanděla Michaela na kyjevském Maidanu

„Ukrajina očekávala návrat Savčenko s velkým napětím. Zase se měl objevit někdo, kdo přijde a najednou vyřeší všechny ukrajinské problémy. ‚Vrátila se nám Naděje.‘ ‚Vítáme doma ukrajinskou Johanku z Arku.‘ Ukrajinská média nešetřila lichotivými slovy pro poslankyni ukrajinského parlamentu a Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Savčenko se ve vědomí většiny Ukrajinců stala tvrdou bojovnicí za spravedlnost. Zdá se ale, že se v zemi naopak objevil nový politik, který se uchyluje ke značným, někdy až nepochopitelným kompromisům,“ píše autor.

V červnu šokovala pilotka propuštěná z ruského vězení prohlášením, že by spolu měli mluvit zástupci vlády v Kyjevě a představitelé samozvaných lidových republik na východě země, které jsou podporovány z ruské strany. Žena, která ještě relativně nedávno bojovala na Donbasu za jednotu země, najednou vyzývá k tomu, aby se s povstalci začalo jednat.

„Na konci června následovalo několik dalších velmi kontroverzních prohlášení. V rozhovoru pro Deutsche Welle Savčenko uvedla, že ekonomické sankce vůči Rusku by měly být postupně zrušeny. Prý proto, že kvůli nim trpí běžní lidé,“ pokračuje autor.

Celý text naleznete zde

Savčenkové nelze upírat právo na vlastní názor, ale stojí za úvahu, proč vlastně důstojnice armády a poslankyně oslabuje vlastní zemi, když volá po zrušení sankcí vůči Rusku. Tím bere svým vlastním lidem z ruky prakticky jedinou „zbraň“, kterou mohou vůči Rusku využít. Část společnosti však v Savčenkovou stále věří a tvrdí, že ukrajinská pilotka představuje naději pro svou zemi, jen se musí lépe zorientovat v aktuální politické situaci.

Společenská revue Přítomnost, na jejímž serveru byl text publikován, je české veřejnosti známá např. kvůli sporu prezidenta Miloše Zemana o neexistující text Ferdinanda Peroutky s názvem „Hitler je gentleman“. Prezident tvrdí, že text s tímto titulkem v minulosti četl. Podle hlavy státu ho sepsal slavný český novinář Ferdinand Peroutka, který mravně selhal a nepostavil se dostatečně proti Adolfu Hitlerovi ve 30. letech minulého století. Odborníci však tvrdí, že Ferdinand Peroutka žádný takový článek do časopisu Přítomnost v minulosti nesepsal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…