Šéf BIS Koudelka hrozil Ruskem, narušujícím integritu EU. ČT si k vysvětlení pozvala experta z neziskovky

04.05.2019 16:18

Místopředseda správní rady neziskové organizace Asociace pro mezinárodní otázky Vojtěch Bahenský byl hostem včerejšího pořadu Události, komentáře ČT24. Hovořilo se mimo jiné o hybridních hrozbách.

Šéf BIS Koudelka hrozil Ruskem, narušujícím integritu EU. ČT si k vysvětlení pozvala experta z neziskovky
Foto: archív autora
Popisek: klávesnice

Šéf BIS Michal Koudelka se totiž na sněmovním semináři k hybridním hrozbám nechal slyšet, že hlavním aktérem, co se států týče, jenž se snaží ovlivnit volby a demokratické procesy, je Rusko. Podle něj se na tom shoduje celá demokratická, zpravodajská a bezpečnostní komunita. Cílem Ruska je prý oslabit a narušit vnitřní integritu Evropské unie. Podle Koudelky Rusko používá dezinformace a kybernetické útoky a přímo financuje vybrané strany a jejich kampaně. Unie podle eurokomisařky Věry Jourové vedle už zmíněných jevů poukazuje i na možná zneužití osobních údajů a nedostatky v legislativě. 

Bahenský se úvodem vyjádřil k tomu, proč se hybridním hrozbám vlastně říká hybridní. „Po okupaci Krymu a válce na východní Ukrajině a po startu...“ začal Bahenský, ale moderátor Jakub Železný ho přerušil: „Po té události, kterou my stále vykládáme jako okupaci, protože Česko samozřejmě neuznává tento nezákonný akt a někteří lidé se tváří, jako že to je úplně normální a v pořádku, tuhle situaci máte na mysli? Já abych začal chápat tu hybridnost toho...“ sdělil.

„Pointa je v tom, že v té době jsme hledali názvy v Evropě, jak to pojmenovat, tyhle aktivity. To, co v té době vyhrálo i s přispěním od NATO, které se rozhodlo ty akty takhle označovat, byly ‚hybridní hrozby‘,“ odvětil Bahenský.

Slova ředitele BIS Koudelky ohledně Ruska Bahenského nepřekvapila. Jsou podle něj přímo konzistentní s tím, jak jsou dlouhodobě psány zprávy Bezpečnostní informační služby. „Přímo to je konzistentní s tím, co o těch aktivitách víme, i když bych upozornil na to, že zvolil velmi opatrnou a přesnou formulaci,“ sdělil Bahenský.

Původní text ZDE.

„Je to hodně otevřené ohledně toho, že to zmiňuje konkrétně Rusko. Je to zároveň velmi konkrétní v tom, že zmiňuje, že je to ten hlavní státní aktér, například,“ dodal. Sám však nechtěl říct, v čem konkrétně Rusové mají prsty. 

„Nemůžeme říct, ve smyslu téhle otázky, jak to dělají, my víme, že se pokouší ovlivňovat veřejné mínění, víme, že se tady snaží šířit svůj narativ, často pomocí lživých zpráv. Víme, že se snaží získávat informace s hackováním, maily a tak dále. Ta druhá část otázky, v čem mají prsty, se hrozně obtížně odpovídá. Protože problém těch hybridních hrozeb, že vlastně překračují tu hranici k té zahraniční hrozbě a domácí hrozby, to znamená, že my často potom neumíme odlišit, co je výsledkem ruské činnosti a co je výsledkem nějakého domácího zájmu nebo aktéra,“ dodal Bahenský. 

Závěrem pak Bahenský vyzdvihl práci NÚKIBu. „Pokud můžeme soudit z amerických voleb, tak role těch ukradenejch informací a zveřejnění nějakejch reálnejch informací může být mnohem větší, než ta role dezinformací,“ uzavřel Bahenský, který také uvedl ke sporu Koudelky s prezidentem Zemanem, že dochází k napomáhání rozvracení společnosti.

reklama

autor: vef

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…