Šéf ČEZu Beneš: Elektřinu z Temelína potřebujeme v roce 2030

06.02.2014 8:05

Projekt rozšíření Temelína o dva reaktory není podle šéfa energetické společnosti ČEZ ohrožen. Ředitel Daniel Beneš se nechal slyšet, že se nyní zpřesňuje časový plán stavby. Přesněji se to však bude vědět až ve chvíli, kdy se vyjádří Evropská unie a nová česká vláda.

Šéf ČEZu Beneš: Elektřinu z Temelína potřebujeme v roce 2030
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

V rozhovoru pro Lidové noviny šéf ČEZu řekl, že dále zpřesňují, kdy bude potřeba elektřina z budoucích nových zdrojů. Daniel Beneš popírá, že by podmínkou pro stavbu dvou reaktorů byla garantovaná výkupní cena elektřiny z budoucích nových bloků podle britského vzoru. Ve světě je podle něj běžné, že investor na sebe nepřebírá celé tržní riziko. Možná je podle něj i jiná forma „ošetření obchodního rizika“.

Generální ředitel firmy poukazuje na to, že je třeba rozlišovat mezi současným temelínským tendrem a temelínským projektem. Výběrové řízení na zakázku za téměř 300 miliard korun může skutečně skončit bez vyhlášení vítěze. A to by jistě byla špatná zpráva pro zbývající dva uchazeče po vyřazení Arevy. Jak pro společnost Westinghouse, tak pro česko-ruské konsorcium MIR.1200 Rosatum s plzeňskou Škodou JS.

Je tady ovšem možnost, že ČEZ v průběhu let vypíše další tendr. „Nedovedu si představit, že by ČEZ jako obchodní společnost vybral zhotovitele bez tendru,“ řekl Beneš LN. Naráží na to, že se v kuolárech hovoří o tom, že by Temelín dostavovala nová společnost, kterou by celou ovládal stát.

Předpokládá se, že nové bloky Temelína budou potřeba přibližně kolem roku 2030. Otázkou však zatím zůstává forma státní záruky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…