Šéf ČT shání peníze: Ať platí poplatky úplně všichni. Nejen ti, kdo mají televizi

5. 3. 2015 17:21

Televizní poplatek by měly platit všechny domácnosti a ne jen ty, které mají ve vlastnictví televizní přijímač. V rozhovoru pro týdeník Ekonom to uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák. Odmítl zároveň snahy o zrušení televizního poplatku. V tom případě by se podle Dvořáka stala z ČT běžná komerční televize.

Šéf ČT shání peníze: Ať platí poplatky úplně všichni. Nejen ti, kdo mají televizi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generální ředitel ČT Petr Dvořák

Server upozornil na to, že řada lidí, naposledy o tom například mluvil prezident Miloš Zeman, si myslí, že by se měl koncesionářský poplatek zrušit, aby ČT byla ve stejném postavení jako její konkurence. Jenže podle Dvořáka by pak v Česku existovaly již jen komerční televize. "Pokud by totiž Česká televize, jako médium veřejné služby, nebyla financována z poplatků, musela by jednoznačně naplňovat komerční kritéria, a tím pádem by se prostě stala další komerční televizí," upozornil.

Bez poplatků může ČT fungovat jako běžná komerční televize

Podle něj koncept duálního vysílání, kdy na jedné straně funguje veřejnoprávní stanice a na druhé straně existují komerční televize, byl v západní Evropě zakotven již před desítkami let a dává smysl. "Pokud by pan prezident chtěl, abychom vysílali jen to, co generuje obchodní příjmy, aby se u nás nevysílaly pořady pro minority, aby se nevysílal balet, abychom omezili počet zpráv ze zahraničí, pak by bylo možné, abychom fungovali jako běžná komerční televize," prohlásil Dvořák.

Odpověděl i na otázku, proč mají poplatek platit i lidé, kteří se na ČT nedívají. "Protože ten poplatek představuje solidární cenu za službu, kterou člověk může využívat. Spíše bychom se měli ptát, jakým způsobem dnešní lidé konzumují televizní obsah," upozornil šéf ČT s tím, že v současné době člověk, který nevlastní či nevyužívá televizní přijímač a pošle o tom čestné prohlášení, poplatek vůbec platit nemusí.

"Dotyčný však může napsat, že nevlastní televizní přijímač, ale přitom nadále konzumuje televizní obsah, a to prostřednictvím internetu a elektronických zařízení, jako jsou počítače či chytré telefony. V tom vidím problém a myslím si, že nad touto novou situací by se zákonodárci měli zamyslet," uvedl Dvořák s tím, že nejjednodušším řešením je podle jeho názoru to, k čemu již přistupují některé západní země. Totiž že se poplatek nevztahuje k televiznímu přijímači, ale ke každé domácnosti.

  • Původní text si můžete přečíst ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bůh zachránil Británii, zní nad prvními výsledy voleb. A fotka protažených obličejů redakce ČT

8:45 Bůh zachránil Británii, zní nad prvními výsledy voleb. A fotka protažených obličejů redakce ČT

Bůh opět zachraňuje Velkou Británii! Když si Britové volí za premiéra prolhaného klauna, tak ať si j…