Podle něj bylo obvinění novináře Peroutky z fascinace nacismem hrubým faulem prezidenta Zemana, protože šéfredaktor týdeníku Přítomnost, financovaného prezidentem Masarykem, Hitlerovu kouzlu nepodlehl. Je však faktem, že jeho týdeník o tomto německém režimu psal poměrně dost a snažil se pochopit jeho podstatu. To ale podle Plesla rozhodně nelze vykládat tak, že by s ním jakkoliv sympatizoval.
Jako zajímavost šéfredaktor uvádí, že první reportáž o straně NSDAP Peroutka publikoval již dva roky před nástupem k moci a autorem byl obchodník Václav Maria Havel (otec pozdějšího prezidenta), který poznal fungování stranické organizace v Ulmu. Prostor, který Peroutka reportáži dal, podle Plesla jasně ukazuje, jak si byl nebezpečí této ideologie vědom.
V letech 1938–1939, ze kdy Zeman citoval údajná Peroutkova slova o Hitlerovi-gentlemanovi, podle něj dokázala Přítomnost brilantně analyzovat problémy země, které na konci třicátých let přivedly 1. republiku do katastrofy. Ale to, že upozorňuje, že při krizi všech západních demokracií nabývá v naší bezpečnostní situaci převahy fakt, že jsme sousedy Německa, podle Plesla sotva lze označovat za fascinaci nacismem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav