Šéf NATO chce novou strategii proti Rusku. Potěší Ukrajinu, možná zmíní i Vrbětice

12.06.2021 13:26

Podle generálního tajemníka NATO je potřeba, aby státy Aliance schválily novou koncepci strategie vůči Rusku, protože ta z roku 2010 už nereflektuje současnou realitu. Podle něho by na pondělním summitu zemí NATO měli jejich lídři podpořit územní svrchovanost Ukrajiny. Spekuluje se, že na přetřes přijde i Česko a Vrbětice. Ale kvůli pozdějšímu summitu USA–Rusko se prý nedá čekat, že by se schválilo něco radikálního.

Šéf NATO chce novou strategii proti Rusku. Potěší Ukrajinu, možná zmíní i Vrbětice
Foto: Repro ČT24
Popisek: Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
85%
hlasovalo: 15940 lidí
Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga jsou vztahy mezi Aliancí a Ruskem na nejhorším bodě za poslední desetiletí, a společné prohlášení šéfů států by mělo vytyčit cestu k nové rovnováze mezi politikou obrany a odstrašení a dialogem s Moskvou. Uvedl to před pondělním setkáním lídrů členských zemí NATO.

Na tomto jednání by se měly probírat strategické priority NATO pro dalších deset let. K hlavním tématům debaty bude vedle posilování vazeb Spojených států a Evropy či reakce na vzestup Číny patřit právě agresivní chování Ruska k členským zemím i k mimoaliančním partnerům, jako je Ukrajina.

Dle generálního tajemníka je potřeba schválit novou strategii vůči Rusku, protože ta poslední se schvalovala v roce 2010. A od té doby došlo k podstatným změnám. Stoltenberg říká, že země na summitu by měly podpořit územní svrchovanost Ukrajiny. Dle diplomatů se ale také uvažuje, zda v závěrečném prohlášení bude i zmínka o solidaritě s Českem vzhledem k údajným útokům ruských tajných služeb ve Vrběticích. Dle Stoltenberga se Aliance chce lépe připravit na hrozby nevojenského rázu, tedy hackerské a „hybridní“ útoky.

Dle ČTK ovšem vlády zemí Aliance dávají najevo, že s Ruskem jsou ochotny jednat víc po dobrém, pokud k tomu bude Rusko ochotné. A protože summit Joea Bidena a Vladimira Putina proběhne až po summitu NATO, neočekává se, že by hlavní tahoun Aliance, kterým jsou Spojené státy, vystupoval nějak radikálně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…