Šéf Respektu Erik Tabery po projevu Zemana: Už je to tu zase

08.05.2013 8:19 | Zprávy

Úterní projev Miloše Zemana v Poslanecké sněmovně přiměl k reakci šéfredaktora Respektu Erika Taberyho. Zeman totiž oprášil návrh, který prosazoval kdysi společně s Václavem Klausem v dobách opoziční smlouvy ohledně změny volebních obvodů. Je smutné, že Zeman tak brzy vystupuje proti ústavě, píše Tabery.

Šéf Respektu Erik Tabery po projevu Zemana: Už je to tu zase
Foto: Hans Štembera
Popisek: Havlova knihovna hostila debatu šéfredaktorů Erika Taberyho a Jakuba Patočky na téma jak očistit demokracii. Plno bylo, rozhřešení nepřišlo

Tabery má za to, že se už mnohokrát dokázalo, že se hrou s volebním systémem může změnit politická realita na mnoho let dopředu. Naráží na to, že Zeman včera znovu přišel s návrhem, který prosazoval kdysi společně s Václavem Klausem, tedy že by nemělo být 14, ale 35 volebních obvodů. Návrh jim před 13 lety zamítl Ústavní soud. V ústavě totiž stojí, že se v Česku volí podle poměrného, nikoli většinového systému.

Šéf Respektu upozorňuje na Zemanova slova, že soud jeho tehdejší návrh zamítl proto, že byla špatně zvolena metoda pro přepočítávání hlasů na mandáty. „Návrh byl zamítnut proto, že synergicky spojoval zvýšení počtu volebních krajů s tzv. upraveným D`Hondtovým volebním dělitelem. V případě, kdyby došlo k nahrazení tohoto upraveného dělitele normálním D`Hondtem, nemohu vyloučit, že by Ústavní soud nyní takovou změnu přijal,“ vypichuje Zemanova slova Tabery.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

12:40 V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

„Historie se opakuje“ osobnosti českého veřejného prostoru napsali pár slov k ruským oslavám 80. výr…