Šéf Senátu Štěch a Gajdůšková se postavili na stranu Sobotky

29.10.2013 11:23

Prohlášení předsedy klubu ČSSD, předsedy Senátu a 1. místopředsedkyně Senátu ke spolustraníkům naznačuje, že členové předsednictva ČSSD byli již před hlasováním o odvolání Sobotky předem domluveni, jak budou hlasovat. Jejich tvrzení, že tak učinili na žádosti „zdola“ považují za nedůvěryhodné.

Šéf Senátu Štěch a Gajdůšková se postavili na stranu Sobotky
Foto: Hans Štembera
Popisek: V hotelu Olšanka zasedal ÚV ČSSD. Šéf ČSSD Sobotka zatím neprozradil složení nové stínové vlády

Anketa

Má Bohuslav Sobotka odejít z čela ČSSD? (anketa vypsána 29. října)

38%
62%
hlasovalo: 10436 lidí

Ukazuje se, že někteří členové sociální demokracie vnímají její situaci jako velice vážnou a složitou a v neposlední řadě jako sebepoškozující. Tyto obavy vedly místopředsedkyni ČSSD Alenu Gajdůškovou, předsedu Senátu a člena předsednictva ČSSD Milana Štěcha a člena předsednictva ČSSD a předsedu senátorského klubu ČSSD Petr Vícha k oslovení všech členů sociální demokracie s výzvou o odpovědné zvážení situace a přispění k jejímu řešení.

„Před volbami čelní představitelé ČSSD Bohuslav Sobotka a Michal Hašek veřejně opětovně prezentovali shodu, vzájemný respekt a uznání výsledků voleb vedení ČSSD včetně předsedy a 1. místopředsedy na posledním ostravském sjezdu,“ píší autoři. Navzdory tomu je nyní situace jiná a sociální demokraté čelí krizi.

Celé prohlášení Milana Štěcha, Aleny Gajdůškové a Petra Víchy ZDE

Předseda klubu ČSSD, předseda Senátu a 1. místopředsedkyně Senátu považovali za nutné seznámit ostatní členy strany s tím, co se dělo před výzvou předsednictva, aby předseda Sobotka odstoupil z funkce. Podle nich to mnohým pomůže lépe pochopit nastalou situaci a správně se rozhodovat.

Kompletně a ze všech stran o válce v ČSSD ZDE

V sobotu byli všichni jednotní

V sobotu 26. října se ve večerních hodinách sešlo Grémium ČSSD, které mimo jiné rozhodlo o svolání mimořádného předsednictva na následující den, neděli 27. října. „Při jednání grémia, a i v prohlášeních pro tisk 1. místopředseda Hašek opakovaně prohlásil, že respektuje a podporuje jako kandidáta za ČSSD na předsedu vlády Bohuslava Sobotku a také hlasoval pro to, aby vedl vyjednávací skupinu s možnými koaličními partnery pro sestavení vlády,“ poukazují na jasné stanovisko, které platilo ještě v sobotu večer.

Neděle přinesla zvrat

„K překvapení mnohých z nás při nedělním odpoledním zasedání mimořádného předsednictva ČSSD postupně vystoupili členové předsednictva Škromach, Tejc a Onderka, později i Hašek, s kritikou na vedení kampaně ze strany Bohuslava Sobotky, sami sebe nehodnotili, a Roman Onderka navrhl hlasování o výzvě, aby Bohuslav Sobotka odstoupil, dále navrhli jeho vyřazení z vyjednávacího týmu a navrhli místo něj Jeronýma Tejce,“ popisují zvrat v postojích některých účastníků jednání.

Autoři prohlášení upozorňují na to, že následná diskuse naznačovala nesouhlas s návrhem, ale ten byl nakonec přijat dvaceti hlasy členů předsednictva oproti třinácti hlasům. „Bylo zcela zřejmé, že nebyl brán příliš ohled na probíhající věcnou diskusi a že bylo předem dohodnuto s některými členy předsednictva, jak budou hlasovat,“ myslí si autoři prohlášení.

Zvažujte pečlivě svá stanoviska

Milan Štěch, Alena Gajdůšková a Petr Vícha prý zaznamenali, že někteří členové předsednictva prohlašují, že tento návrh učinili na základě požadavků ze zdola. „Nemůžeme uvěřit tomu, že by se v sobotních večerních a nočních hodinách konala zasedání základních organizací, či okresních výkonných a krajských výkonných výborů, a tam byla taková doporučení přijata,“ obrací se trojice na spolustraníky. Autoři dále varují své stranické kolegy s tím, že oponenti Bohuslava Sobotky budou v následujících hodinách agitovat a přesvědčovat základní organizace o správnosti svého postupu.

„Učiněné kroky poškozují sociální demokracii a v konečném důsledku můžou vést k jejímu znedůvěryhodnění a mohou také přivodit konání dalších mimořádných voleb,“ píší autoři textu.

„Proto Vás žádáme, abyste v těchto složitých dnech pro ČSSD, ale ve své podstatě i pro naši zemi, velmi zvažovali svá stanoviska a popřípadě se rozhodli tak, aby Česká strana sociálně demokratická mohla být i nadále považována za stranu zcela demokratickou, respektující svá vnitřní pravidla a mající na paměti dobro a prospěch pro občany České republiky,“ apelují na odpovědnost spolustraníků.

Podle svých slov si autoři přejí, aby toto vyjádření a stanovisko brali oslovení jako podnět k zamyšlení a uhájení dobré pověsti, ale i pozice ČSSD. Své vyjádření autoři publikovali na webu ČSSD.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…