Šéf Siemensu otočil, zelené plány mu vadí. Sám jim přitom pomáhal

30.01.2026 9:55 | Monitoring
autor: Miloš Polák

Bývalý šéf společnosti Siemens Joe Kaeser tvrdí, že Evropa ve jménu zezelenání své ekonomiky obětuje vlastní průmysl. Ale hned se dočkal tvrdého úderu. Na tom, co dnes kritizuje, se sám podílel. V lednu 2020 nabídl Luise Neubauerové, tehdy populární německé levicové aktivistce, místo v představenstvu společnosti Siemens.

Šéf Siemensu otočil, zelené plány mu vadí. Sám jim přitom pomáhal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Komín uhelné elektrárny , ilustrační foto

Někdejší ředitel německého strojírenského gigantu Siemens Joe Kaeser v rozhovoru pro britský The Telegraph tvrdí, že německá vláda musí přejít na realistický plán postupného zezelenání ekonomiky. Současná cesta povede podle jeho názoru k podstatnému oslabení průmyslového sektoru, a tím i ke zchudnutí celé společnosti.

„Kritici mají pravdu, když říkají, že ideologickým přístupem k nulovým čistým emisím riskujete svou ekonomickou moc (a) blahobyt společnosti,“ nechal se slyšet Kaeser. Varoval, že evropské společnosti se kvůli politice energetické neutrality stávají nekonkurenceschopnými.

Kritizoval berlínskou vládu za to, že vnucuje automobilkám cíle nulových emisí a požaduje, aby firmy prokázaly, že produkty, které prodávají, nemají žádnou souvislost s odlesňováním. Kritizoval úředníky za to, že obětovali spolehlivou a levnou energii tím, že se zřekli fosilních paliv.

Kaeserova kritika zní pádně, jenže má háček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…