Šéf Svazu pacientů Olejár: Ať nemocnice předloží, zda mají lékaři vstupní prohlídky

17.09.2014 18:50

Především o kauze duševně nemocného lékaře, který v Klatovské nemocnici nešetrnými lékařskými postupy ubližoval dětem, se mluvilo ve středečním vydání diskuzního pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Moderátorka Helena Šulcová v něm diskutovala s prezidentem Svazu pacientů Lubošem Olejárem. Řeč ale přišla i na záměr České lékařské komory, která chce prosadit, aby lékař mohl pacienta vyřadit ze svého registru pacientů, a na rušení regulačních poplatků ve zdravotnictví.

Šéf Svazu pacientů Olejár: Ať nemocnice předloží, zda mají lékaři vstupní prohlídky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár
reklama

Ohledně kauzy z Klatovské nemocnice Olejár upozornil, že její vedení pochybilo v tom, že se spokojilo pouze s tím, že doktor Jiří Havránek podepsal čestné prohlášení, místo aby absolvoval vstupní lékařskou prohlídku. Podle zprávy ČTK ovšem Havránek lékařskou vstupní prohlídku absolvoval, čestné prohlášení podepsal navíc k ní.

Nemocnice přijímají lékaře bez vstupních prohlídek

V této souvislosti Olejár uvedl, že Svaz pacientů má informace o tom, že nemocnice mnohdy v tichosti přijímají lékaře bez vstupních prohlídek. Přímé důkazy pro toto tvrzení ale nemá. „Ať předloží ředitelé nemocnic, zda všichni zaměstnanci včetně lékařů mají každé dva roky lékařské prohlídky, jestli lékaři mají vstupní prohlídky. Pak pochybnosti pominou,“ uvedl Olejár. Klatovský případ podle něj otevřel Pandořinu skříňku. Pacienti důvěřují lékařům, přitom zejména ambulantní lékaři jsou sami sobě zaměstnanci, a nikdo nekontroluje, jestli procházejí zdravotními prohlídkami.

Bývalý primář dětského oddělení Klatovské nemocnice údajně některé dětské pacienty předávkoval anestetiky. V takovém případě by prý rodiče takového dítěte mohli na odškodném po nemocnici požadovat až půl milionu korun.

Když ČLK se svou snahou uspěje, mohou se pak lékaři zbavovat „drahých" pacientů

Olejár také vysvětloval nesouhlas Svazu pacientů se záměrem České lékařské komory (ČLK), která chce prosadit, aby lékař měl možnost pacienta ze svého registru vyřadit. Moderátorka upozornila, že například v situacích, kdy pacient lékaře fyzicky napadá, by doktor takovou možnost mít měl. Jenže podle Olejára v případě, kdy pacient v ordinaci lékaře fyzicky nebo jen slovně napadá, jej lékař z registru může vyřadit již nyní.

Olejár naznačil, že skutečným cílem současné snahy lékařské komory je zbavit se pacientů, kteří by si stěžovali na způsob léčby. Pokud by současná snaha ČLK byla úspěšná, pak by se prý mohlo stávat, že se lékař pacienta bude chtít zmíněným způsobem zbavit například i proto, že jeho léčba je příliš nákladná.

Regulační poplatky ve skutečnosti žádný regulační dopad neměly

Šéf Svazu pacientů naopak přivítal zrušení regulačních poplatků. Argumentoval tím, že se setkávali s případy starých lidí, již dostali fakturu za pobyt v nemocnici, kterou neměli čím zaplatit. Navíc ze zdravotnických statistik vyplývá, že regulační poplatky ve skutečnosti žádný regulační efekt neměly.

Svaz pacientů požaduje také zrušení poplatků za využití lékařské pohotovostní služby. „Když může jezdit v noci doprava, když mohou na tři směny pracovat horníci, tak i lékaři mohou fungovat v noci,” vysvětlil Olejár.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

14:20 Stánkař, který vyhnal Babiše: Známá osoba se do toho vložila. A pozor, další případ

Andreje Babiše podle všeho odmítli v Třeboni obsloužit. Trhovec řekl, že premiéra nenávidí a nic mu …