Šéf VZP: Za finanční propad VZP může ministerstvo zdravotnictví

10.10.2012 18:30

Zdravotní pojišťovny se potýkají s velkými finančními ztrátami. Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) budou v letošním rozpočtu chybět asi tři miliardy korun. A deficit bude v příštích letech narůstat, pokud ministerstvo zdravotnictví neučiní potřebné kroky. Za tuto situaci může nečinnost ministerstva, řekl v Impulsech Václava Moravce Pavel Horák, ředitel VZP.

Šéf VZP: Za finanční propad VZP může ministerstvo zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP

"Zaznamenali jsme dopad ekonomické krize a ty ztráty jsou stále horší, ale to není překvapivé. Stát na nás přesouvá další a další výdaje nad ty plánované, jako je třeba povinné očkování," reagoval Horák na slova premiéra Petra Nečase, který současnou situaci označil za velmi neuspokojivou.

Nečas prohlásil, že vláda chce tuto situaci řešit. Cestou prý ale není zvyšování příspěvků za státní pojištěnce, úspory se musí hledat jinde.

Podle Horáka má VZP připravený zdravotně pojistný plán pro příští rok, kde management pojišťovny navrhuje potřebné kroky, které by zamezily dalšímu propadu. "S úsporami jsme začali sami u sebe, propustili jsme 800 zaměstnanců. A chystáme kroky, které by nám pomohly uspořit čtyři procenta, čímž bychom v příštím roce skončili s vyrovnaným rozpočtem," vysvětlil.

Výsledek ale záleží na dohodě s ministerstvem zdravotnictví. "Ministerstvo zdravotnictví nám znemožňuje obnovit rovnováhu v systému, to má ministerstvo v rukou, tvoří legislativu i podzákonné normy," ukázal nepřímo Horák, kdo současnou nepříznivou situaci způsobil.

IZIP

Řeč přišla i na aféru kolem projektu elektronických zdravotních knížek IZIP. Horák popřel, že by v souvislosti s touto záležitostí od VZP hromadně odcházeli klienti. Podle něj je úbytek kontinuální, po vzniku nových zdravotních pojišťoven se někteří klienti rozhodli pojišťovnu změnit. Ale nejde prý o nic dramatického. Projekt IZIP prý naopak nové klienty přilákal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman? Zásadní informace, jde o Čínu. Zasvěcený muž promluvil

14:07 Zeman? Zásadní informace, jde o Čínu. Zasvěcený muž promluvil

V Prostoru X poreferoval o Číně a vztazích s Českou republikou bývalý zpravodaj ČT z Číny Tomáš Etzl…