Šéf VZP ujistil, že akutní péče nebude ohrožena. Nemocnicím ale moc pomáhat nechce

29.09.2013 13:13

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek v Otázkách Václava Moravce přiznal, že na konci roku očekává negativní bilanci ve výši 2,5 miliardy korun. Ujistil také, že přinejmenším akutní péče nebude ohrožena.

Šéf VZP ujistil, že akutní péče nebude ohrožena. Nemocnicím ale moc pomáhat nechce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Kabátek, ředitel VZP
reklama

„V současné době hradí VZP přesně podle úhradové vyhlášky, na rozdíl od jiných pojišťoven. Využíváme všech našich úspor, takže si myslím, že se chováme velmi vstřícně. Přestože uznávám, že se systém nachází ve složité ekonomické situaci, tak neevidujeme větší množství stížností na nedostupnost zdravotní péče,“ zdůraznil.

Netroufl si říci, kolik nemocnic má problémy. „Já bych se bránil tomu, abych řekl, kolik nemocnic je ohroženo. Pokud na konci roku uvidíme, že segment akutní péče má problémy, přesuneme naše zdroje tam,“ ujistil s tím, že navýšení plateb za státní pojištěnce je krokem správným směrem.

VZP se bude snažit o maximální kompenzaci

VZP je také ochotna kompenzovat ztráty v příjmech lázní a léčeben dlouhodobě nemocných kvůli zrušení poplatků za pobyt. „Tak jistě nemohou počítat s plnou kompenzací. Ale jsme připraveni k navýšení úhrady za den pobytu u lázeňských zařízení a u léčeben pro dlouhodobě nemocné. Budeme se snažit v maximální možné míře výpadek kompenzovat,“ prohlásil.

Kabátek připustil, že panují velké nedostatky v oblasti prevence. „Já se ztotožňuji s tím, že v oblasti prevence máme co dohánět,“ řekl. Velký prostor k úsporám spatřuje v elektronizaci systému zdravotního pojištění. „Kdybychom našli efektivní způsob elektronizace, přineslo by to velké úspory,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lze
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jezdíte po republice za Bakalovy prachy… Tato věta může stát ředitele pražské firmy jeho post

6:52 Jezdíte po republice za Bakalovy prachy… Tato věta může stát ředitele pražské firmy jeho post

Na pondělním pražském koaličním jednání se bude projednávat generální ředitel Pražských strojíren Ró…