Šéf domova důchodců: 170 korun na tři jídla denně. Jak s tím máme vyjít?

08.12.2021 9:51

Růst cen tvrdě dopadá na všechny. I na domovy seniorů. V jednom z nich už řeší, jak sehnat peníze na jídlo pro své klienty. Spoluzodpovědnost za tento stav nesou i čeští politici.

Šéf domova důchodců: 170 korun na tři jídla denně. Jak s tím máme vyjít?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku

V Česku dál významně rostou ceny zboží, potravin a energií. Vedle jídla lidem zdražuje elektřina, plyn, ceny tepla, ceny takřka všeho. Končící ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová upozornila, že inflace vystoupá k 6 procentům. Tento růst cen dopadá na všechny, na podniky, na domácnosti i na domovy pro seniory. Středeční MF Dnes píše o jednom takovém domově, kde již nemají k dispozici dost peněz na jídlo pro své klienty a tak zruší dopolední i odpolední svačinu. Svůj podíl na tom má i vyhláška, kterou vláda stanovuje maximální možnou částku, kterou mohou domovy seniorů od klientů na stravu požadovat.

Anketa

Chcete Víta Rakušana za prezidenta republiky?

1%
98%
hlasovalo: 28876 lidí

„Nyní je pro naše domovy složité udržet ceny a kvalitu jídla. Některé domovy však jsou na tom lépe a svačiny rušit nebudou. Záleží na skladbě seniorů. Zvyšující se ceny plynu a energie musí uhradit zřizovatel. A pravděpodobně na příští rok dostaneme na sociální služby méně peněz, což je dost svízelná situace,“ řekl radní Ústeckého kraje Jiří Kulhánek pro MF Dnes.

„Ze zákona je hrazeno 170 korun za tři jídla, my jich poskytujeme pět a šesté pro diabetiky. Zdražujeme, co můžeme, a posouváme se ke stropu,“ upozornil Vladimír Vopelka, ředitel domova pro seniory v Litvínově a předseda Asociace poskytovatelů sociálních služeb Ústeckého kraje.

Poskytovatelé sociálních služeb proto politiky žádají, aby tento limit zvýšili, a to o 30 korun s tím, že u těch seniorů, kterým by po takovém kroku zůstalo méně než 15 procent z důchodu, by se zvýšení cen jejich důchodů nemělo dotknout. „Jinými slovy – zvýšení by se podle asociace vůbec netýkalo seniorů s příjmem do 13 411 korun,“ napsal deník.

V některých domovech budou muset přestat podávat svačiny, aby jim zůstalo dost peněz na obědy z kvalitních surovin. Senioři, kteří na to budou mít, si však budou moci svačiny dokoupit.

„Samozřejmě u diabetiků musíme z našich zdrojů zajistit druhé večeře, protože je dlouhá doba od první večeře a podání inzulinu. Budeme bohužel bez svačin, pokud se vláda nevzpamatuje a neupraví vyhlášku. Doufám, že se tak stane a ke svačinám se vrátíme,“ poznamenala ředitelka Charity Litoměřice Karolína Wankovská.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seznam zakázaných hostů, jmenovitě. Hysterický Železný, Witowská a poprask na pódiu... Petr Žantovský rozvířil, co se teď děje v ČT

5:00 Seznam zakázaných hostů, jmenovitě. Hysterický Železný, Witowská a poprask na pódiu... Petr Žantovský rozvířil, co se teď děje v ČT

TÝDEN V MÉDIÍCH Hnutí, které organizovalo demonstraci proti pandemickému zákonu, se distancovalo od …